Odgoj djece

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odgoj djece

Post Postao/la lejlamo »

Socrates je napisao/la: 15 dec 2020, 14:23
Nadam se da moje komentare tamo na ovu temu nisi shvatila kao ismijavanje, ili bilo sta ruzno.

Ja zapravo izrazito postujem svako tvoje misljenje, ali se nekad ne slazem.
naravno da nisam.

ti si na produktivan način davao doprinos diskusiji, a to što se stavovi i razmišljanja nisu podudarili ne mogu shvatiti kao bilo šta negativno i slično ovome što sam navela. ali da je bilo ismijavanja od nekih učesnika i prenošenja na druge teme, bilo je, na to sam mislila.
2
1 slika 1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Hannibal »

ja prvi priznajem da nisam bio zreo za dijete kad sam.ga dobijo. sad sam malo sazrijo
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Nice try »

Ukratko, razgovor i dobar primjer.
To je dobra osnova odgoja.
2
1 slika 1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Ommadawn »

Nice try je napisao/la: 15 dec 2020, 19:11 Ukratko, razgovor i dobar primjer.
To je dobra osnova odgoja.
Osmijeh, zagrljaj i podrška...
3
1 slika 2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Ramzess »

Moja velika u februaru 20 godina ... kako vrijeme brzo prodje ... a ja bih da je jos mala i da mi prica kako ima simpatiju u razredu i uci me kako da osvojim djevojku - "Tata mi djevojke volimo cvijece, pokloni djevojci ruzu pa ces joj se svidjeti" ... imala tad 14 godina. :tugi
6
3 slika 2 slika 1 slika
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Nice try »

Moja najstarija puni 20 iduće godine, ali ni za čim ne žalim, ni za vremenom kad su bile male,... svako vrijeme njihovog odrastanja nosi sobom novu radost i nova saznanja.
Djeca su čudo
7
3 slika 2 slika 2 slika
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Odgoj djece

Post Postao/la vjesticanametli »

isto kao i kod nice try al moj ce u junu imat 21 ❤️ rodla ga majka
5
1 slika 2 slika 1 slika 1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Odgoj djece

Post Postao/la lejlamo »

zanima me odgovor, pa ako bi neko mogao da napiše....

koliko ste upućeni u aktivnosti na internetu svoje maloljetne djece i na koji način?
i kako vi educirate svoju djecu o selekciji informacija (prvenstveno) na internetu?
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Dina »

lejlamo je napisao/la: 08 jan 2021, 18:42 zanima me odgovor, pa ako bi neko mogao da napiše....

koliko ste upućeni u aktivnosti na internetu svoje maloljetne djece i na koji način?
i kako vi educirate svoju djecu o selekciji informacija (prvenstveno) na internetu?
Bila sam svašta napisala, pa pobrisala, jer sam pišući shvatila da je princip sa internetom isti kao i u RL...
Razgovor, ali s ciljem da se dijete podstakne da razmišlja, nauči tražiti i pružati argumente, dokaze.... da formira svoj karakter, stavove...
Internet je neodvojivi dio naših života, i to se neće mijenjati, naprotiv, svjedoci smo da od marta puno toga se preselilo on line... Današnja djeca nisu baš tako naivna, odrasla su uz tehnologiju, upoznata su poprilično s potencijalnim opasnostima...
A to kolikj uticaj na njih ima nešto što slušaju/gledaju roditelj će biti upućen onoliko koliko je inače upućen u njihov život...
Ja s malim imam poprilično dobru komunikaciju, znam šta voli i šta ga interesuje, stisnem zube i pažljivo ga slušam dok mi objašnjava naziv nekog udarca u wwr :face
Ili pogledam Borisov recept, čak mu dozvolim i da ga isproba :zbunj
Malo osluhnem kada priča s rajom na serveru, ima krupan glas i čuje se i kroz zatvorena vrata...
Pratim ga na društvenim mrežama, mada nije puno aktivan na istim... on prezire lajkove, objavljivanje fotki ili dječijih pohvala, diploma ili ocjena... Takav je, ja to poštujem, mada nekada se i ne slažem s njim.... Draže mi je i to, nego da je otišao u drugu krajnost...

Treba iskoristiti dok su djeca mala...
Igrati se s njima, pričati, pružiti im priliku da se razviju kroz raznorazne aktivnosti, voditi računa šta gledaju, slušaju, pa čak i čitaju... Ja sam u tom predškolskom periodu protiv gledanja i tv, a ne samo interneta...
Kako rastu, tako raste i njihova samostalnost, potreba za privatnosti u stvatnom svijetu i on line...
Bilo kakve drastične mjere tada nemaju efekta...
Reagovala sam kod nekih političkih komentara..., nije ništa loše napisao, samo mi je bilo bitno da ne bude "online ratnik" :blabla da shvati da sa svakom budalom ne vrijedi raspravljati...
Bio je i poneki konflikt, poneka ljubav :zaljub
Ima svoj računar koji ja mogu upaliti ako mi da šifru, tako da neka špijunaža ne dolazi u obzir... Telefon isto, jer realno, ako želi nešto sakriti, zna bolje od mene kako to uraditi, a i ostaje sam kod kuće :zbunj
4
4 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Danci
Novi behar
Novi behar
Reactions: 263
Postovi: 227
Pridružen/a: 30 dec 2020, 18:18

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Danci »

Malena je napisao/la: 25 aug 2020, 20:27 Da, ovo je tema o kojoj se može polemisati u nedogled.
Svoju djecu odgajam kako je mene moja odgajala, barem se nadam da sam na pravom putu.
Helem, crna ovca sam u društvu roditelja jer:
- u prvih dva mjeseca koristila sam pamučne pelene i povijala djecu,
- počela sam davati i drugu hranu pored mlijeka već sa tri djetetova mjeseca života,
- od četvrtog mjeseca sam ih oslanjala na noge,
- nikad nisu spavali u tišini,
- jednom sam išibala kćerku kad mi je slomila naočale, jednom srednjeg sina kad mi je uzeo pare iz novčanika,
- učim ih da vole sve, poštuju druge, pomažu kad god vide da je nekom potrebna dodatna ruka, npr. srednji čim vidi da su nekom došla drva odmah leti da pomaže,
- učim da se nikad ne smiju drugom zbog nečega što primjete da nije u skladu, jer možda postoji uzrok kojeg se taj neko stidi,
- učim da se ne svađaju, ali i da brane sebe i svoje,
- učim da poštuju starije,
- učim ih da uživaju u stvarnom životu, da je tehnologija samo vještačka pomoć za stvari koje im trebaju u poslu,
- ustaju i liježu rano, imaju ograničeno vrijeme korištenja tehnike, cijeli dan su vani, trče, igraju se lopte, voze bicikla, druže se,
- učim ih da je knjiga ljepša od bilo koje druge igrice i već odavno kad trebaju kupiti poklon drugarima za rođendan biraju knjigu,
- učim ih vjeri i prakticiranju iste,
- trudimo se oboje objasniti sve što ih interesuje i do sada smo poprilično uspjeli,
- učimo ih da znaju šta žele od sebe a šta od života.
Jako lipo, sviđa mi se vaš stav i odgoj.
Ovo treba dok su mali i upijaju svaku riječ , često puta se treba ponavljati ali s vremenom usvoje gradivo 😅
Danas je to podosta teško, imam osjećaj da je današnje društvo zakazalo u dosta stvari i princip odgoja.
0
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 792
Postovi: 699
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Odgoj djece

Post Postao/la grunf »

Danci je napisao/la: 16 feb 2021, 21:47
Malena je napisao/la: 25 aug 2020, 20:27 - jednom sam išibala kćerku kad mi je slomila naočale, jednom srednjeg sina kad mi je uzeo pare iz novčanika,
Jako lipo, sviđa mi se vaš stav i odgoj.
Svi znamo da poslije krvnickih batina dodje trauma, respekt rijetko.

Primjeri su brojni.

Pretpostavljam da su mladji i stariji sin prosli bez lomljenja kostiju i srca.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
Danci
Novi behar
Novi behar
Reactions: 263
Postovi: 227
Pridružen/a: 30 dec 2020, 18:18

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Danci »

@grunf ,da se ogradim, nisam uopće mislila ta to što si podebljao ,isto tako ne ulazim u to kako i na koji način netko odgaja djecu, lično mi se dopalo što djecu usmjerava na neke druge životne vrijednosti .
0
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 792
Postovi: 699
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Odgoj djece

Post Postao/la grunf »

Danci je napisao/la: 16 feb 2021, 22:58 @grunf ,da se ogradim, nisam uopće mislila ta to što si podebljao ,isto tako ne ulazim u to kako i na koji način netko odgaja djecu, lično mi se dopalo što djecu usmjerava na neke druge životne vrijednosti .
Citas li ti sta drugi pisu?

Sta je za tebe usmjeravanje na neke druge zivotne vrijednosti, za druge je zlostavljanje djece.

Totalna kontrola, vojnicka disciplina i krvnicko kaznjavanje djece sibanjem surove su metode vaspitanja iz 17. vijeka.

Djeci treba objasniti da religija postoji i da neki vjeruju u to, neki ne. Ali nametanje religije djeci gore je od zlostavljanja.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Odgoj djece

Post Postao/la ina »

da je normalno ne slagati se sa svima, te da upuštanje u zdrav konflikt nije bauk. Ipak, naučite ih da i u raspravi ostanu dostojanstveni i pokažu razumijevanje za tuđa mišljenja i djela.
Ovo je strano i nekim roditeljima, i kako onda da i djeca nauče..
2
1 slika 1 slika
Neka ljubav caruje..
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Iskra »

Naletih na pogodan clanak


Prosječni roditelj provede dnevno u prosjeku 14,5 minuta komunicirajući s djetetom. Od toga 12,5 minuta potroši na kritiziranje djeteta i njegova ponašanja. Stoga, ne čudi kako većina djece zaključi kako roditeljima nisu važna i kako ništa ne mogu učiniti kako treba.
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Mehaning »

grunf je napisao/la: 18 feb 2021, 08:29
Danci je napisao/la: 16 feb 2021, 22:58 @grunf ,da se ogradim, nisam uopće mislila ta to što si podebljao ,isto tako ne ulazim u to kako i na koji način netko odgaja djecu, lično mi se dopalo što djecu usmjerava na neke druge životne vrijednosti .
Citas li ti sta drugi pisu?

Sta je za tebe usmjeravanje na neke druge zivotne vrijednosti, za druge je zlostavljanje djece.

Totalna kontrola, vojnicka disciplina i krvnicko kaznjavanje djece sibanjem surove su metode vaspitanja iz 17. vijeka.

Djeci treba objasniti da religija postoji i da neki vjeruju u to, neki ne. Ali nametanje religije djeci gore je od zlostavljanja.
Problem je u tome, da ako su roditelji vjerski indoktrinirani, sasvim su sigurni, da na djete prenose nešto pozitivno... :ovaj

I onda čak i mješaju indoktrinaciju sa slobodnom voljom... :face

Po meni, jako jeftina kontrola mase, da ti ne rade probleme... :meha2
2
2 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Dina »

Najnormalnija stvar na svijetu je da će roditelji odgajati dijete u skladu sa svojim uvjerenjima... Isto tako će i ateisti odgajati u skladu sa svojim.
Ja nisam vidjela ateistu koji je upisao dijete na vjeronauku kako bi mu pružio i drugu opciju i mogućnost da samo odabere :zbunj

To što je po vama vjerski aspekt pogrešan je odraz vašeg uvjerenja, ne nužno i istina, ma koliko vi svojim tvrdnjama to pokušavali predstaviti kao apsolutnu činjenicu...
Tolerancija izgleda funkcioniše samo u jednom smjeru...

Htjela sam inače pitati, prije nego što sam vidjela zadnje postove...
Šta mislite o rodno neutralnom odgoju,
Jeste li za? Ono, pustimo dijete da samo odluči želi li biti muško ili žensko bez obzira na to kakvo je rođeno?
Popularno u zadnje vrijeme...
5
4 slika 1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”