Samohrani roditelj

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Samohrani roditelj

Post Postao/la Iskra »

Samohranim roditeljem u Bosni i Hercegovini zakonski se smatra staratelj djece koji je smrću izgubio partnera, ali ne i roditelj koji je nakon razvoda braka dobio starateljstvo nad djecom zbog čega je ta kategorija roditelja, koji u velikom broju slučajeva nakon razvoda ostaju sami da brinu o djeci, suočena sa nizom poteškoća.

Standard samohranih roditelja u BiH je ponižavajući i poražavajući te vlast na svim nivoima drži do diskriminacije i stigmatizacija ovog miljea društva, poručuju iz nevladinog sektora.
Prema.posljednjim podacima u Kantonu Sarajevo ima 40 000 Samohrani roditelja.

Meni je ovaj zakonski propis o statusu Samohrani roditelj, diskriminirajuci u odnosu na roditelje koji samostalno odgajaju djecu nakon razvoda . Bez obzira što djeca razvedenih roditelja imaju pravo na novčanu naknadu na ime izdržavanja, u smislu odgoja to ne znači apsolutno ništa .

@Buki je rekao da je jedan od takvih roditelja, ima li još neko? Kakva su vaša iskustva, teškoće, kako ih prevladavate i s čim se sve susrecete? Kako uspijevate?
Možete ako želite iznijeti vaša iskustva i glede razvoda, tj kako se to reflektiralo na djecu i kako ste to uspjeli da dovedete u red. Mislim da ce vaši savjeti i iskustva biti jako korisni, pa ako vam nije teško podijeliti ih s nama.
2
1 slika 1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la R4IN »

A ako druga strana ne okaca alimentaciju jer se majka tad smatra samohranim roditeljem :ovaj
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Iskra »

R4IN je napisao/la: 27 okt 2020, 19:47 A ako druga strana ne okaca alimentaciju jer se majka tad smatra samohranim roditeljem :ovaj


Ne. Samo u slučaju smrti supružnika dobija se status "samohrani"
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Dina »

Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:51
R4IN je napisao/la: 27 okt 2020, 19:47 A ako druga strana ne okaca alimentaciju jer se majka tad smatra samohranim roditeljem :ovaj


Ne. Samo u slučaju smrti supružnika dobija se status "samohrani"
Da li taj status znači uopšte nešto, u pravnom smislu? Donosi li kakvu olakšicu?
Mislim, kakva korist od toga da si "samohrani" roditelj?
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 27 okt 2020, 20:30
Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:51



Ne. Samo u slučaju smrti supružnika dobija se status "samohrani"
Da li taj status znači uopšte nešto, u pravnom smislu? Donosi li kakvu olakšicu?
Mislim, kakva korist od toga da si "samohrani" roditelj?

Koliko sam pročitala Da. Potrazim poslije pa zalijepim.

Ma.jedna me pacijentica ponukala na temu. Ne želi biti hospitalizirana jer joj nema.ko djecu paziti. Bivši muž..." ne može jer radi".
1
1 slika
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Moonlight »

Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.
2
2 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Hannibal »

pa moglo bi npr da samohrani roditelji ne moraju da cekaju u redovima 🤷‍♀️
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:38 Samohranim roditeljem u Bosni i Hercegovini zakonski se smatra staratelj djece koji je smrću izgubio partnera, ali ne i roditelj koji je nakon razvoda braka dobio starateljstvo nad djecom zbog čega je ta kategorija roditelja, koji u velikom broju slučajeva nakon razvoda ostaju sami da brinu o djeci, suočena sa nizom poteškoća.

Standard samohranih roditelja u BiH je ponižavajući i poražavajući te vlast na svim nivoima drži do diskriminacije i stigmatizacija ovog miljea društva, poručuju iz nevladinog sektora.
Prema.posljednjim podacima u Kantonu Sarajevo ima 40 000 Samohrani roditelja.


gdje si našla taj podatak? možeš li citirati zakon, jer sam ja pronašla ovo:
U Porodičnom zakonu FBiH nigdje se ne navodi ova kategorija, dok u Zakonu o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom FBiH stoji da je samohrana majka ona koja nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sama izdržava svoju djecu.
dakle, nejasno je definisano.
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la R4IN »

Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:00 Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.
Pa za pocetak olaksicu kod kupovanja stana,auta... za djecu skolovanje...
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Hannibal »

obezbijedit mjesto za parking 🤷‍♀️
3
2 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Moonlight »

R4IN je napisao/la: 27 okt 2020, 21:33
Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:00 Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.
Pa za pocetak olaksicu kod kupovanja stana,auta... za djecu skolovanje...
Nema to bebo.
U banci te prvo pitaju koliko djece imaš, pa ti umanjuju dio koji ti može ići za kredit tj povećavaju troškove života. Ta stavka je u banci samo minus. Kod školovanja isto teško.
Ja imam drugaricu koja je udovica i ona je član tih nekih humanitarnih islamskih organizacija pa djeca imaju stipendije i to, ali je ona na birou. Inače....ništa s tim ne možeš....bar da ja znam.
2
1 slika 1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la R4IN »

Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:37
R4IN je napisao/la: 27 okt 2020, 21:33

Pa za pocetak olaksicu kod kupovanja stana,auta... za djecu skolovanje...
Nema to bebo.
U banci te prvo pitaju koliko djece imaš, pa ti umanjuju dio koji ti može ići za kredit tj povećavaju troškove života. Ta stavka je u banci samo minus. Kod školovanja isto teško.
Ja imam drugaricu koja je udovica i ona je član tih nekih humanitarnih islamskih organizacija pa djeca imaju stipendije i to, ali je ona na birou. Inače....ništa s tim ne možeš....bar da ja znam.
Mjesto da je sve to obrnuto, kad je sve kod nas naopako..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 27 okt 2020, 21:07
Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:38 Samohranim roditeljem u Bosni i Hercegovini zakonski se smatra staratelj djece koji je smrću izgubio partnera, ali ne i roditelj koji je nakon razvoda braka dobio starateljstvo nad djecom zbog čega je ta kategorija roditelja, koji u velikom broju slučajeva nakon razvoda ostaju sami da brinu o djeci, suočena sa nizom poteškoća.

Standard samohranih roditelja u BiH je ponižavajući i poražavajući te vlast na svim nivoima drži do diskriminacije i stigmatizacija ovog miljea društva, poručuju iz nevladinog sektora.
Prema.posljednjim podacima u Kantonu Sarajevo ima 40 000 Samohrani roditelja.


gdje si našla taj podatak? možeš li citirati zakon, jer sam ja pronašla ovo:
U Porodičnom zakonu FBiH nigdje se ne navodi ova kategorija, dok u Zakonu o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom FBiH stoji da je samohrana majka ona koja nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sama izdržava svoju djecu.
dakle, nejasno je definisano.


Čini mi se stranica neka Udruga takvih roditelja. Baš sam fulala zakon o zaštiti porodica s djecom ali ipak ćemo se zamoliti za pomoć i tumačenje, da budemo precizni.

@Malena


Možeš li nam razjasniti?
1
1 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Malena »

Mislim da ste obje u pravu, ali moram pogledati zakone.
Koliko se sjećam samohrani roditelj je onaj u slučaju smrti supružnika, odnosno proglašenja umrlim, u slučaju kad je supružniku oduzeto roditeljsko pravo, kad je u zatvoru i kad je nesposoban za roditeljstvo.
Ali ne smatra se samohranim roditeljem nakon razvoda jer ipak postoji drugi roditelj koji ima sposobnost roditeljstva, pa čak i kada je staranje o djetetu dodijeljeno samo jednom roditelju, onaj drugi ima određena prava prema djetetu.
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29546
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la storm »

Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:00 Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.
Zar nema dijeljeno starateljstvo?
Pa se dogovori, da su djeca/ dijete 7/14 dana, kod jednog, pa naizmjence kod drugog roditelja...
Znam ih nekoliko da su tako dogovorili...
A to oko "samohrani roditelj" ukoliko se normalno podmiruje naknada, i nema logike, da se naziva samohrani...staratelj da, samohrani ne znam...
Mislim, da me se krivo ne shvati, ne navijam tu ni za koga :D
Znam za sve mahinacije, koje izvode bivši muževi, pa si namjerno smanje prihode kako umiju, tek da neku siću izmiruju za dijete, ali to je već anomalija sustava, koja ne može i ne zna to korigirati pravedno...
A većina gleda da minimalcem prođe, da na ženi ostane teret većine, a oni poslije sa glupostima kupuju djetetovu naklonost...i još predbace- eto ja potrošio :lupa
Jesi...kupio si mu glupo igračku za 200€, a za obuću, odjeću, hranu, školu, režije ( jer njihovo dijete ne pali svjetlo, ne gleda tv, i ne kupa se, i ne grije) dao si 100€ ...
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Moonlight »

U BiH po novom Porodičnom zakonu ne postoji dijeljeno starateljstvo. Dijeca zive na jednom jestu, ne moze tako. A vidjaju drugog roditelja.
2
1 slika 1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la R4IN »

Moonlight je napisao/la: 28 okt 2020, 16:08 U BiH po novom Porodičnom zakonu ne postoji dijeljeno starateljstvo. Dijeca zive na jednom jestu, ne moze tako. A vidjaju drugog roditelja.
Gdje bosna pocinje,logika prestaje..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”