Pad Bosanske Posavine

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la laga-nini »

Fatih je napisao/la: 15 okt 2020, 18:52
Socrates je napisao/la: 15 okt 2020, 18:43

Bosanac je rijec koja ne obuhvata samo Bosnjake, ili muslimane, kako ti kazes. Dobro procitaj njegov proglas.

I procitaj ko ga je ubio I zasto.
Ako nekome treba napor, da se sjeti da se taj narod o kome pise naziva "Bosnjaci", meni govori mnogo koliko je takvima uopste stalo sta taj narod misli.
..ma dobro zaboravim se ja sam ipak stariji intimni ostalo u memoriji jebiga muslimani ste bili do 92..nije namjerno
0
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la East_side »

Nije moje da se petljam, mozda nije toliko ni bitno...

Ali kontam da mozda ne bi bilo lose ovih par posljednjih postova prebaciti u novu temu - "Blaž Kraljević", jer se ne tice direktno Posavine.
0
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la laga-nini »

..moze ako stignem postavim al ne zna mozda ujutro a moze i neko drugi....i onaj proglas koji spominje soc vidio sam ga tisucu puta nek pogleda dno i pozdrav :Bog i Hrvati te ubdesnom kutu :za dom spremni..i vi podržavate ..neka ustaša drago mo je. :haha ionako sam mislio otvorit temu handzar divizija il da sve to stavim u jednu...vidicu
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la Socrates »

Ja cu kopirati clanak sa Wikipedie I otvoriti temu.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la laga-nini »

..ok..
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la Socrates »

E pa jbg ne mogu prebacivati postove a da mi ne odu iznad uvodnog posta jer su ranije napisani..:valja

Ili Jos nisam naucio. Hajd' da vidimo. :opa
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la Sarajka »

laga-nini je napisao/la: 10 okt 2020, 11:33 ..a da zaključimo o dvoličnosti alijine politike koju je sin ocito nastavio da spomenem i Ivona nek neko ko ima predozbu notom demantira il komentira..podaci su službeni pa Copy/paste da ne trošim rijeci: Shodno tomu dolazi se do zakljuĉka kako Hrvati nisu bili apsolutna većina, nego relativna većina u Bosanskoj Posavini u kojoj Muslimana bilo gotovo 30 posto. Sukladno tome nameće se pitanje koliko je za obranu dalo službeno Sarajevo te koliko ih je zapravo bilo briga za ratna dogaĊanja koja su se odvijala u Bosanskoj Posavini. Službeno Sarajevo u jednoj je stvari bilo iznimno aktivno, ali to nije bilo slanje snaga u pomoć iscrpljenim braniteljima Bosanske Posavine. Bile su to pritužbe koje je Izetbegovićev ministar vanjskih poslova Haris Silajdžić slao veleposlaniku BiH u Ujedinjenim narodima Muhamedu Šaćirbegoviću u kojima se zahtjeva povlaĉenje hrvatskih
do Stoca pa se na taj naĉin provedba toga sporazuma nije mogla dogoditi.
od 15. svibnja 1992. navodi da se hrvatske snage moraju povući s podruĉja Bosanske
snaga s cijelog podruĉja Posavine.
Sukladno tomu i rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 752
„Bosanska Posavina: ni prodana, ni predana...“...
Posavine. Na istu se rezoluciju nastavljaju i rezolucija 771 od 13. kolovoza te rezolucija 780 koja je donesena 6. listopada 1992. odnosno te Na istu se rezoluciju nastavljaju i rezolucija 771 od 13. kolovoza te rezolucija 780 koja je donesena 6. listopada 1992. odnosno na dan pada Bosanskog Broda.

Smiješan si.

Kakvo službeno Sarajevo? Vas HDZ-ovce su izludili fašistički mediji poput Dnevnika.ba i sličnih fašističkih glasila.
Znaš li ti ili taj ko je pisao taj proglas o službenom Sarajevu, da je Sarajevo bilo pod opsadom? Znaš što znači opsada? I znas koliko dugo je trajala? Znaš li kad je počela? Prije svih tih datuma kojim spinaš..
Dakle što je moglo “službeno” Sarajevo? A što nezavisna HR udaljena od Posavine 500 m vazdušne linije.
Nemoj nas zezati. Nije niko malouman. HR je dozvolila da joj velikosrpska šapa udje u teritoriju i pobije, protjera popali i uništi periferiju preko Save. Koju nije branila iz razloga jer je prodala to naroda i njihova vjekovna ognjišta. Hrvate Posavine.
“službeno” Sarajevo tu nije moglo u onakvim uvjetima ništa. Apsolutno ništa pomoći. Jer je vojska i vojno sposobni kadar bio zarobljen skupa sa stanovništvom i “nepokretan”
Vojne jedinice u opkoljenom Sarajevu nisu se mogle poslati nigdje. Dakle o čemu govoriš ti ili taj redikul iz tvog posta?

Recite Posavljacima prodati ste za

1.

2.

3.

I s tim tkz “službeno” Sarajevo nema ništa. Sve i da je Bošnjaka i Hrvata bilo lapo/lapo u Posavini.
0
A sad adio :sara
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la laga-nini »

..a što kažeš na rezolucije lukavo ih prešućuješ..di je to armija bih sačuvala djelić hrvatskog teritorija u bih...možda u Bugojnu.. :D
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la Sarajka »

laga-nini je napisao/la: 16 okt 2020, 03:20 ..a što kažeš na rezolucije lukavo ih prešućuješ..di je to armija bih sačuvala djelić hrvatskog teritorija u bih...možda u Bugojnu.. :D
Kakve rezolucije? Ti se ozbiljno pozivaš u diskusiji na to smeće kojima nam je uveden i embargo na oružje? I pozivaš me da komentiram?
Titov Đeneral Tudjman i tadašnja vrhuška su krivi za pad Posavine. Direktno. Uskraćujući ljudima pomoć i logističku podršku u teškom naoružanju i ljudstvu. Trebali su krenuti, a krenuli nisu jer je sve bio stvar dogovora.
Tako da tkz političko Sarajevo o kojem redikul iz tvog prethodnog posta piše, proizvod je HDZ-a (koji je ispostava) pročetničke politike u Hercegovini.
0
A sad adio :sara
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la laga-nini »

..pročitaj ponovo post i reci mi usput jesam ja izmislio il ne te rezolucije..pa svak zna da je naivčina bakir virova u JNA..a nije nebitno da se uvik izjašnjava ko Srbin...
0
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la Sarajka »

laga-nini je napisao/la: 16 okt 2020, 11:33 ..pročitaj ponovo post i reci mi usput jesam ja izmislio il ne te rezolucije..pa svak zna da je naivčina bakir virova u JNA..a nije nebitno da se uvik izjašnjava ko Srbin...
Jesi ti svjestan da je “politicko Sarajevo” bilo pod opsadom od aprila.(travnja) A ti spinaš datumima od svibnja, tj maja?
0
A sad adio :sara
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la East_side »

laga-nini je napisao/la: 16 okt 2020, 11:33 ..pročitaj ponovo post i reci mi usput jesam ja izmislio il ne te rezolucije..pa svak zna da je naivčina bakir virova u JNA..a nije nebitno da se uvik izjašnjava ko Srbin...
Kako ti ne kontaš da ni ona, ni niko ovdje ne favorizira Bakira ni u kojem smislu. Čuj Bakir vjerovao u JNA :face

Taj lik politički nije ni postojao u doba JNA, pa i čitavu deceniju nakon okončanja agresije. Pripisuješ mu važnost koja mu ne pripada. Bez obzira da li bila pozitivna ili negativna.

Pa onda prozivaš "pasivnost zvaničnog Sarajeva" za vrijeme četverogodišnje opsade. To meni govori da ti pojma nemaš o realnim akterima, općim prilikama i raspodjeli snaga tokom agresije na BiH.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36490
Postovi: 29557
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la storm »

East_side je napisao/la: 16 okt 2020, 11:48
laga-nini je napisao/la: 16 okt 2020, 11:33 ..pročitaj ponovo post i reci mi usput jesam ja izmislio il ne te rezolucije..pa svak zna da je naivčina bakir virova u JNA..a nije nebitno da se uvik izjašnjava ko Srbin...
Kako ti ne kontaš da ni ona, ni niko ovdje ne favorizira Bakira ni u kojem smislu. Čuj Bakir vjerovao u JNA :face

Taj lik politički nije ni postojao u doba JNA, pa i čitavu deceniju nakon okončanja agresije. Pripisuješ mu važnost koja mu ne pripada. Bez obzira da li bila pozitivna ili negativna.

Pa onda prozivaš "pasivnost zvaničnog Sarajeva" za vrijeme četverogodišnje opsade. To meni govori da ti pojma nemaš o realnim akterima, općim prilikama i raspodjeli snaga tokom agresije na BiH.
Misli na Aliju, piše Bakir...
Samo opaska :D
3
2 slika 1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la laga-nini »

storm je napisao/la: 16 okt 2020, 11:52
East_side je napisao/la: 16 okt 2020, 11:48

Kako ti ne kontaš da ni ona, ni niko ovdje ne favorizira Bakira ni u kojem smislu. Čuj Bakir vjerovao u JNA :face

Taj lik politički nije ni postojao u doba JNA, pa i čitavu deceniju nakon okončanja agresije. Pripisuješ mu važnost koja mu ne pripada. Bez obzira da li bila pozitivna ili negativna.

Pa onda prozivaš "pasivnost zvaničnog Sarajeva" za vrijeme četverogodišnje opsade. To meni govori da ti pojma nemaš o realnim akterima, općim prilikama i raspodjeli snaga tokom agresije na BiH.
Misli na Aliju, piše Bakir...
Samo opaska :D
..konacno pogodak od tebe taman sam htio napisat odgovor poštovanom kolege..
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la laga-nini »

..i kao presliku na današnju politiku bosnjaka..
0
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la East_side »

storm je napisao/la: 16 okt 2020, 11:52
East_side je napisao/la: 16 okt 2020, 11:48

Kako ti ne kontaš da ni ona, ni niko ovdje ne favorizira Bakira ni u kojem smislu. Čuj Bakir vjerovao u JNA :face

Taj lik politički nije ni postojao u doba JNA, pa i čitavu deceniju nakon okončanja agresije. Pripisuješ mu važnost koja mu ne pripada. Bez obzira da li bila pozitivna ili negativna.

Pa onda prozivaš "pasivnost zvaničnog Sarajeva" za vrijeme četverogodišnje opsade. To meni govori da ti pojma nemaš o realnim akterima, općim prilikama i raspodjeli snaga tokom agresije na BiH.
Misli na Aliju, piše Bakir...
Samo opaska :D
Moguće :) znači Alija vjerovao u JNA, opet, niđe veze.

Za koju godinu će bit da je Alija s JNA pohodio Slavoniju, Liku i vlastitu zemlju. :face

Moja najveća zamjerka Aliji je to što je bio pomalo naivan. Mada, kada s druge strane imaš tako superiornu vojnu silu, tada 4. u Evropi, taman da te predvodi Napoleon himself, nemaš prevelike šanse.

Zanimljivo je to što su laganiniju puna usta Alije a ne sjećam se da je ikad spomenuo, npr. Miloševića po lošem.

Ah da, on je Franjin partner. Njega ne smije dirati.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Pad Bosanske Posavine

Post Postao/la Sarajka »

East_side je napisao/la: 16 okt 2020, 11:48
laga-nini je napisao/la: 16 okt 2020, 11:33 ..pročitaj ponovo post i reci mi usput jesam ja izmislio il ne te rezolucije..pa svak zna da je naivčina bakir virova u JNA..a nije nebitno da se uvik izjašnjava ko Srbin...
Kako ti ne kontaš da ni ona, ni niko ovdje ne favorizira Bakira ni u kojem smislu. Čuj Bakir vjerovao u JNA :face

Taj lik politički nije ni postojao u doba JNA, pa i čitavu deceniju nakon okončanja agresije. Pripisuješ mu važnost koja mu ne pripada. Bez obzira da li bila pozitivna ili negativna.

Pa onda prozivaš "pasivnost zvaničnog Sarajeva" za vrijeme četverogodišnje opsade. To meni govori da ti pojma nemaš o realnim akterima, općim prilikama i raspodjeli snaga tokom agresije na BiH.
Ma zeza nas. Misli Fata i Mujo iz viceva. :)
0
A sad adio :sara
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”