Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Rat u BiH, te ratovi izazvani raspadom SFRJ. Zločini, presude, kronologija jedne agresije.
Moderator: Fatih, Max
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2899
Postovi: 2474
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Ramzess »

Fatih je napisao/la: 28 dec 2020, 16:57
Buki je napisao/la: 28 dec 2020, 15:52

Ne izmisljajte kakav nalogodavac ... samo u cilju izjednacavanjaj zlocina u glavama UZP-ovaca. Da su muslimani cinili takve zlocine kao HVO i cetnici cijela bi se evropa digla da nestanemo. :meha3
Pa, ne bih se slozio da se radi o tome. To je valjda neki standard u svakoj istrazi, da se utvrdi motiv, te i da li postoji mogucnost da je ta osoba pocinila zlocin po naredjenju, da li je placen da to ucini za nekoga, itd. Posto se ovdje sudionici nisu licno poznavali, tu postoji velika mogucnost da je tu jos neko umijesan, pogotovo ako se uzmu vrijeme i okolnosti, u kojima se zlocin desio.
To su podvaljivanja od UZP-ovaca. Hoces da znas istinu - odes u visocku carsiju, sjednes za sank i narucis kahvu, i pocnes o Cengi. I odmah ce ti svi reci kako je ubio franjevce iz osvete jer su mu bas tad rekli da mu je pobijena familija od strane HVO-a i da ga je upravo njegov komandir uhapsio i predao istraznim organima. I svi ce reci to nije smio uraditi, franjevci su dio nase kulture. Koje podmetanje, pa franjevci su bitniji nama bosancima nego HDZ hrvatinama koji su ih ocrnili na svaki moguci nacin. Otidji u hercegovinu pa progovori o fratrima pa da vidis kako ih tamo mrze i predstavljaju kao kriminalce koji su protiv crkve i popova.
Prije ce biti da postoji velika mogucnost da UZP konstantno koristi tuzilastvo da se izmisljaju slucajevi protiv branilaca BiH kako bi se izmijenio karakter rata u kojem su okarakterisani u cijeloj evropi kao fasisticki isprdak, i da se pokusava montirati politicka pozadina da se stvori jaz izmedju franjevaca i bosanaca. Bogu hvala pa ni franjevci u to ne vjeruju.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Fatih »

Buki je napisao/la: 29 dec 2020, 02:50
Fatih je napisao/la: 28 dec 2020, 16:57

Pa, ne bih se slozio da se radi o tome. To je valjda neki standard u svakoj istrazi, da se utvrdi motiv, te i da li postoji mogucnost da je ta osoba pocinila zlocin po naredjenju, da li je placen da to ucini za nekoga, itd. Posto se ovdje sudionici nisu licno poznavali, tu postoji velika mogucnost da je tu jos neko umijesan, pogotovo ako se uzmu vrijeme i okolnosti, u kojima se zlocin desio.
To su podvaljivanja od UZP-ovaca. Hoces da znas istinu - odes u visocku carsiju, sjednes za sank i narucis kahvu, i pocnes o Cengi. I odmah ce ti svi reci kako je ubio franjevce iz osvete jer su mu bas tad rekli da mu je pobijena familija od strane HVO-a i da ga je upravo njegov komandir uhapsio i predao istraznim organima. I svi ce reci to nije smio uraditi, franjevci su dio nase kulture. Koje podmetanje, pa franjevci su bitniji nama bosancima nego HDZ hrvatinama koji su ih ocrnili na svaki moguci nacin. Otidji u hercegovinu pa progovori o fratrima pa da vidis kako ih tamo mrze i predstavljaju kao kriminalce koji su protiv crkve i popova.
Prije ce biti da postoji velika mogucnost da UZP konstantno koristi tuzilastvo da se izmisljaju slucajevi protiv branilaca BiH kako bi se izmijenio karakter rata u kojem su okarakterisani u cijeloj evropi kao fasisticki isprdak, i da se pokusava montirati politicka pozadina da se stvori jaz izmedju franjevaca i bosanaca. Bogu hvala pa ni franjevci u to ne vjeruju.
Ma, nije meni nepoznato da franjevci nemaju visok status u HDZ-ovim ocima. Ali, sve da to stoji sto si napisao (dacu ti za pravo da znas vise o pojedinostima), pomilovanja ipak govore da to bas i nije tako crno i bijelo. Da si ti ili ja to uradio, "onako' iz obijesti, ne bi dobili pomilovanje zasigurno.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36490
Postovi: 29557
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la storm »

Sve u redu, čemu pomilovanja?
Poruka glasi?
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2899
Postovi: 2474
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Ramzess »

Fatih je napisao/la: 29 dec 2020, 12:25 Ma, nije meni nepoznato da franjevci nemaju visok status u HDZ-ovim ocima. Ali, sve da to stoji sto si napisao (dacu ti za pravo da znas vise o pojedinostima), pomilovanja ipak govore da to bas i nije tako crno i bijelo. Da si ti ili ja to uradio, "onako' iz obijesti, ne bi dobili pomilovanje zasigurno.
I sta je tu problem? Druge dvije strane su organizovano ubijale, silovale, raseljavale, pljackale i organizirano uklanjale dokaze, prikrivale izvrsioce, nagradjivali ih velicali, davali lazne identitete, brisali imovinske kartone. Citava sela u Istocnoj hercegovini su sistematski pobijena od cetnika, u ZK uklonjeni dokazi da su tu ikad zivjeli ljudi, nestale cijele porodice i tesko ce iko odgovarati za to, u kamenolomima su ustase u hercegovini bacale tijela u masine za mljevenje kamena da ne ostanu dokazi o ubistvima i sad neko od onih koji su podrzavali te zlocine kuka sto je neko iz Armije pomilovan? Pa Biljanu Plavsic su pustili ranije, znaci pomilovali. Ide dobro vladanje, kazu necu vise nikad i izadju ranije.
Ni jedan zapovjednik Armije BiH ne moze biti sudjen jer ni jedan nije izdao naredbu za izvrsenje zlocina. Oni koji su osudjeni ili se protiv njih vode postupci su osudjivani iz politickih ciljeva. Zlocini koji su se desili od pripadnika Armije ili najcesce od paravojnih jedinica koje bas i nisu bile u sistemu komandovanja su pojedinacni zlocini, i tako se jedino mogu i tretirati bilo to UZP-ovcima pravo ili ne. Hag je rekao svoje.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Fatih »

Eto sad..."druge dvije strane". Ko ih .... Znam ja sta su oni uradili. Osjetio mnogo toga na svojoj kozi (bukvalno). Ali, to nam ne smije biti ono "Ali...".
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2899
Postovi: 2474
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Ramzess »

Fatih je napisao/la: 29 dec 2020, 13:57 Eto sad..."druge dvije strane". Ko ih .... Znam ja sta su oni uradili. Osjetio mnogo toga na svojoj kozi (bukvalno). Ali, to nam ne smije biti ono "Ali...".
Treba pamtiti i ne vjerovati im nikad vise. I ocekivati da ce opet to isto raditi kao bezbroj puta prije ovog rata. Raditi i zivjeti kao da ce uvijek biti mir, ali biti spreman da se sutra horde vrate.
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2899
Postovi: 2474
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Ramzess »

Jos jedna stvar ... ovo nije ratni zlocin nego ubistvo. To su dvije razlicite stvari. Ratni zlocin je okarakterisan kao organizovano i planski ucinjeno djelo tokom rata protivno zenevskim konvencijama. Zato te molim @Fatih preimenuj temu jer naslovom aludiras da je ubistvo izvrseno planski, ili da se povlaci rasprava da li je ratni zlocin ili nije a o tome je sud vec rekao svoje. :malagani

Ja bih cak obrisao ovu temu.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Socrates »

Komentiranje pravnih aspekata rata i ratovanja na ovako osjetljivoj temi bi trebalo ciniti sa dozom suzdrzanosti, ako niste dovoljno upoznati sa tematikom. Iz iskustva znam da se ljudi zapale zbog stvari koje ne poznaju dovoljno.

Vezano za rat, postoje tri vrste zlocina po medjunarodnom pravu. To su; zlocini genocida, zlocini protiv covjecnosti I ratni zlocini. Ovo je poredano od najozbiljnijeg do najblazeg zlocina pocinjenog u ratu.

Da bi se nesto okarakterisalo kao ratni zlocin, uopste ne mora biti organizovano i planski. Ratni zlocin moze pociniti bilo koji vojnik, a da i nije dobio nikakvu naredbu za cinjenje tog zlocina. Recimo, sud BIH je osudio i 45 Bosnjaka za ratne zlocine.

Na ovoj temi se raspravlja da li je ovaj zlocin trebao biti okarakterisan kao ratni, i zasto nije. Ko je uticao na to, ako jeste? I tako dalje.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2899
Postovi: 2474
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Ramzess »

Socrates je napisao/la: 30 dec 2020, 08:05 Na ovoj temi se raspravlja da li je ovaj zlocin trebao biti okarakterisan kao ratni, i zasto nije. Ko je uticao na to, ako jeste? I tako dalje.
Covjek odlezao za ubistvo, isti bi vas mogao tuziti zbog klevete. :meha3
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Socrates »

Buki je napisao/la: 30 dec 2020, 08:23
Socrates je napisao/la: 30 dec 2020, 08:05 Na ovoj temi se raspravlja da li je ovaj zlocin trebao biti okarakterisan kao ratni, i zasto nije. Ko je uticao na to, ako jeste? I tako dalje.
Covjek odlezao za ubistvo, isti bi vas mogao tuziti zbog klevete. :meha3
Rasprava o bilo kojem vec dokazanom zlocinu i sudjenju oko tog zlocina ne moze biti kleveta. Pogotovo ne moze biti kleveta, ako se raspravlja da li su politicki faktori odlucivali da li ce zlocini biti okarakterisani kao ratni zlocin.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2899
Postovi: 2474
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Ramzess »

Socrates je napisao/la: 30 dec 2020, 08:28
Buki je napisao/la: 30 dec 2020, 08:23
Covjek odlezao za ubistvo, isti bi vas mogao tuziti zbog klevete. :meha3
Rasprava o bilo kojem vec dokazanom zlocinu i sudjenju oko tog zlocina ne moze biti kleveta. Pogotovo ne moze biti kleveta, ako se raspravlja da li su politicki faktori odlucivali da li ce zlocini biti okarakterisani kao ratni zlocin.
Jasta su, lik sa sela i polupismen eto za njega ce se dici neko da ga sacuva. Cudi me da ga jos vise nisu zavalili. :malagani

Vas dvojica ste hrvati, zar ne?
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Socrates »

Buki je napisao/la: 30 dec 2020, 08:46
Socrates je napisao/la: 30 dec 2020, 08:28

Rasprava o bilo kojem vec dokazanom zlocinu i sudjenju oko tog zlocina ne moze biti kleveta. Pogotovo ne moze biti kleveta, ako se raspravlja da li su politicki faktori odlucivali da li ce zlocini biti okarakterisani kao ratni zlocin.
Jasta su, lik sa sela i polupismen eto za njega ce se dici neko da ga sacuva. Cudi me da ga jos vise nisu zavalili. :malagani

Vas dvojica ste hrvati, zar ne?
Koja dvojica? Mada ne vidim kakve veze ima nacionalnost sa bilo cim na ovoj temi, i mada I dalje smatram da je nepristojno covjeka pitati za nacionalnost na bilo koju temu, evo, odgovoricu ti, cisto da zavrsimo na ovu temu i da ti zadovoljim radoznalost.

Fatih je Bosnjak. Musliman. Dobar covjek k'o kruh i hljeb zajedno.

Ja sam dijete iz mjesovitog braka. Tata mi je Bosanac, rodjeni Sarajlija, borac Armije BIH od prvog do posljednjeg dana rata. Mama mi je rodjena u Zagrebu ali joj nacionalnost nista ne znaci, bas kao ni tati. Jedva su je trudnu tata i tetka natjerali da izadje iz Zenice kada je potpisan Washingtonski Sporazum, jer nije htjela ostaviti tatu samog. Tetak mi je poginuo od HVO metka, i ja ni danas ne mogu doci sebi od tog soka.

Ja pokusavam harmonizirati sve moje identitete. Zadovoljan? Nemam pojma kakve ovo veze ima sa temom.

Niko tebi nije duzan objasnjavati licni identitet, ali ja se osjecam duzan da ti objasnjavam pravne strane bilo kojeg ratnog sukoba, jer si naveo netacne informacije.
3
3 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Fatih »

Buki je napisao/la: 30 dec 2020, 08:46
Socrates je napisao/la: 30 dec 2020, 08:28

Rasprava o bilo kojem vec dokazanom zlocinu i sudjenju oko tog zlocina ne moze biti kleveta. Pogotovo ne moze biti kleveta, ako se raspravlja da li su politicki faktori odlucivali da li ce zlocini biti okarakterisani kao ratni zlocin.
Jasta su, lik sa sela i polupismen eto za njega ce se dici neko da ga sacuva. Cudi me da ga jos vise nisu zavalili. :malagani

Vas dvojica ste hrvati, zar ne?
Socrates ti je objasnio zaista sve. A, molim te, sta bi tek ti mogao misliti o motivu ove teme, da sam ja, ili obojica Socrates i ja, Hrvati? Nacionalnost nema veze ni sa cim ovdje.

Ali, dobro. Ti si na tom stavu, ali, molim te nemoj ici dotle da trazis da se sa temom bilo sta radi. Ona je otvorena, i svako ko zeli moze reci nesto o tome, ukoliko je upoznat sa ovim slucajem.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Podrinjac »

Pomilujem im kcerke, i Izetbegovicu i Ganicu.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Fatih »

Podrinjac je napisao/la: 30 dec 2020, 14:20 Pomilujem im kcerke, i Izetbegovicu i Ganicu.
Konacno, coj'k zakov'o gdje treba. :crni
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Fojnica 1993, ratni zlocin ili dvostruko ubistvo?

Post Postao/la Podrinjac »

Fatih je napisao/la: 30 dec 2020, 14:39
Podrinjac je napisao/la: 30 dec 2020, 14:20 Pomilujem im kcerke, i Izetbegovicu i Ganicu.
Konacno, coj'k zakov'o gdje treba. :crni
Ključaj temu. :ooo
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Rat u BiH”