Sadakatul fitr

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 07 maj 2021, 03:24
Malena je napisao/la: 07 maj 2021, 03:19

Jel obaveza brinuti se o starim roditeljima? Jeste.
Jel dobročinstvo kad opereš suđe svojim roditeljima, bez da oni traže to od tebe? Jeste.
Jesi li zadovoljna kad im zbog tog dobrog čina izmamiš osmijeh na lice? Jesi.

Šta ovdje nije jasno?!
Obaveza - dobročinstvo - zadovoljstvo
Ma ona obavezu shvata kao prisilu, ti si joj bolje pojasnila, valjda sad bude shvatila. :ljub
Obaveza nije prisila, ali nije ni dobroćinstvo, već ciklus podrške.
1
1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Socrates je napisao/la: 07 maj 2021, 03:27 Osjećaj dužnosti je jedan od najčasnijih čovjekovih osjećaja.

Možda ta riječ bolje opisuje ovu situaciju nego riječ obaveza.
Zašto je najčasniji čovjekov osjećaj?
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Iskra »

Obaveznost ovog ibadeta, kao i njegovu samu propisanost, potvrđuju riječi Abdullaha ibn Omera: “Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Malena »

Crvena Nit je napisao/la: 07 maj 2021, 08:23
Iskra je napisao/la: 07 maj 2021, 03:07
Jeste. Allah nam.da zivot, obavezni sno da ga cuvamo i pazimo kako zivimo.Zivot je obaveza prema Svevisnjem


U Islamu nrma.prislile, pa cak ni od Allaha. Zna se propis, do svakog od nas je hocemo li ga ispunjavati, obaveza kao imperativ pod prijetnjom.kazne ne odnosi se u tom smislu koji ti potenciras kad je u pitanju sadaka.

Nemamo jednak stav o obaveznosti sadake. Sadaka nije prisila, ali nije ni dobrovoljna.
Kako nije dobrovoljna, hajd molim te objasni?
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Malena je napisao/la: 08 maj 2021, 21:11
Crvena Nit je napisao/la: 07 maj 2021, 08:23


Nemamo jednak stav o obaveznosti sadake. Sadaka nije prisila, ali nije ni dobrovoljna.
Kako nije dobrovoljna, hajd molim te objasni?
Nije, jer IZ vitre prima u novcu, na zajedničku kasu sa zekatom. Vitre se isključivo daju u obliku prehrambenih namirnica.
Sadekatul-fitr nije dozvoljeno izdvajati u novcu i zato što je to suprotano postupku ashaba, radijallahu anhum, koji su izdvajali četiri pregršti hrane, a Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “Oporučujem vam moj sunnet – praksu, i sunnet ispravnih, upućenih, halifa nakon mene”, ali i zato što je sadekatul-fitr ibadet za koji je tačno određeno kojom se vrstom (namirnica) postiže, stoga je neis-pravno izdvajati sadekatul-fitr u drugoj vrsti (namirnica) isto kao što je i neispravno izdvajati mimo tačno određenog vremena.
Jednako zvuči kao ucjena, ako dadneš, a postiš, postaču se brišu grijesi utađeni tokom Ramazan. Postač tu ima interes.

Gdje su gore navedeni primjeri povezani sa općim dobročinstvom i dobrovoljnom pomoći siromašnim?
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Kome dajemo zekat, a kome sadaku?

Odgovor: Zekat dajemo u poseban fond pri Islamskoj zajednici – Bejtu-l-mal u koji se ukupljaju sredstva zekata i sadekatu-l-fitra iz kojih se podmiruju potrebe korisnika zekata definiranih u Kur’anu («Zekjat pripada samo siromasima i nevoljnicima, i onima koji ga sakupljaju, i onima čija srca treba pridobiti, i za otkup iz ropstva, i prezaduženima, i u svrhe na Allahovu putu, i putniku – namjerniku. Allah je odredio tako! A Allah sve zna i mudar je» – Et-Tevba, 60. ajet).

Sadaku dajemo individualno siromasima i potrebnima na osnovu vlastite procjene i po vlastitom izboru.
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Tu odluku je 1968. godine donio Vrhovni Sabor Islamske zajednice. Namjera je bila sačuvati medresu, osnovati FIN i sačuvati Islamsku zajednicu.

Islamska zajednica je ranije ostala bez 90 posto svojih vakufa, od čega su se izdržavale medrese, hanovi, džamije, biblioteke, te da je opstanak ovih obrazovnih institucija i zajednice koja bi brinula o muslimanima Bosne bio posve upitan. Da nije bilo odluke da se zekat i sadekatul fitr daju u jednu kasu, ko zna da li bismo danas uopšte imali medrese, islamske fakultete, medije i imame u svakom kutku BiH.
https://balkans.aljazeera.net/teme/2017 ... a-ili-daje

@Moonlight :face

boldirani dio :lupa :D
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Fatih »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 09:03 Kome dajemo zekat, a kome sadaku?

Odgovor: Zekat dajemo u poseban fond pri Islamskoj zajednici – Bejtu-l-mal u koji se ukupljaju sredstva zekata i sadekatu-l-fitra iz kojih se podmiruju potrebe korisnika zekata definiranih u Kur’anu («Zekjat pripada samo siromasima i nevoljnicima, i onima koji ga sakupljaju, i onima čija srca treba pridobiti, i za otkup iz ropstva, i prezaduženima, i u svrhe na Allahovu putu, i putniku – namjerniku. Allah je odredio tako! A Allah sve zna i mudar je» – Et-Tevba, 60. ajet).

Sadaku dajemo individualno siromasima i potrebnima na osnovu vlastite procjene i po vlastitom izboru.
Samo razdvoji tipicnu sadaku, koju dajemo bilo kada i bilo kome (i koliko zelimo), od sadekatul-fitra, koji je obaveza, te kao i zekat ima propise o tome kome i koliko se daje.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Fatih je napisao/la: 09 maj 2021, 16:35
Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 09:03 Kome dajemo zekat, a kome sadaku?

Odgovor: Zekat dajemo u poseban fond pri Islamskoj zajednici – Bejtu-l-mal u koji se ukupljaju sredstva zekata i sadekatu-l-fitra iz kojih se podmiruju potrebe korisnika zekata definiranih u Kur’anu («Zekjat pripada samo siromasima i nevoljnicima, i onima koji ga sakupljaju, i onima čija srca treba pridobiti, i za otkup iz ropstva, i prezaduženima, i u svrhe na Allahovu putu, i putniku – namjerniku. Allah je odredio tako! A Allah sve zna i mudar je» – Et-Tevba, 60. ajet).

Sadaku dajemo individualno siromasima i potrebnima na osnovu vlastite procjene i po vlastitom izboru.
Samo razdvoji tipicnu sadaku, koju dajemo bilo kada i bilo kome (i koliko zelimo), od sadekatul-fitra, koji je obaveza, te kao i zekat ima propise o tome kome i koliko se daje.
Fatih, ja to ovako razumijem:

Zekat ul Fitr ili vitre, ili sadekatul fitr, znač tri pojma, jedno značenje, daje se siromašnim u obliku hrane, pred Bajram

Zekat je porez, koji se daje IZ, jednom godišnje

Sadaka, obična sadaka, bilo kad, bilo kako, različita pomoć osobama i siromašnim osobama
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Fatih »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 16:40
Fatih je napisao/la: 09 maj 2021, 16:35

Samo razdvoji tipicnu sadaku, koju dajemo bilo kada i bilo kome (i koliko zelimo), od sadekatul-fitra, koji je obaveza, te kao i zekat ima propise o tome kome i koliko se daje.
Fatih, ja to ovako razumijem:

Zekat ul Fitr ili vitre, ili sadekatul fitr, znač tri pojma, jedno značenje, daje se siromašnim u obliku hrane, pred Bajram

Zekat je porez, koji se daje IZ, jednom godišnje

Sadaka, obična sadaka, bilo kad, bilo kako, različita pomoć osobama i siromašnim osobama
Tako je. s tim sto se ja ne slazem sa ovim da se daje IZ. Ali, to vec nije tema.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Fatih je napisao/la: 09 maj 2021, 16:43
Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 16:40

Fatih, ja to ovako razumijem:

Zekat ul Fitr ili vitre, ili sadekatul fitr, znač tri pojma, jedno značenje, daje se siromašnim u obliku hrane, pred Bajram

Zekat je porez, koji se daje IZ, jednom godišnje

Sadaka, obična sadaka, bilo kad, bilo kako, različita pomoć osobama i siromašnim osobama
Tako je. s tim sto se ja ne slazem sa ovim da se daje IZ. Ali, to vec nije tema.
Fatih, istog smo stava, ja ču dati osobno, a nisam povezana sa IZ, kao ni sa Crkvama ( nisam članica).
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 08 maj 2021, 02:13 Obaveznost ovog ibadeta, kao i njegovu samu propisanost, potvrđuju riječi Abdullaha ibn Omera: “Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
e, ovo mi je malo nejasno, pa ako može objašnjenje...

znači svakom čovjeku, bez obzira na njegov položaj, naređen je sadakatul-fitr. to znači da i onaj koji primi sadakatul fitr, dužan ga je dati?

i zašto se u tom prevodu ne prevede i jedan sa'a pšenice? šta je to? pregršt?
0
Zadnja izmjena: lejlamo, dana/u 09 maj 2021, 16:54, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Fatih »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 16:45
Fatih je napisao/la: 09 maj 2021, 16:43

Tako je. s tim sto se ja ne slazem sa ovim da se daje IZ. Ali, to vec nije tema.
Fatih, istog smo stava, ja ču dati osobno, a nisam povezana sa IZ, kao ni sa Crkvama ( nisam članica).
Ma, ja placam clanarinu IZ, jer smatram da je bitno njeno postojanje (znam da bi i bez mene prezivjeli, ali eto). Medjutim, ovu fetvu su donijeli, praveci paralelu izmedju bejtu-l-mala za vrijeme islamske drzave (halifata) i njihovog, koji su oni uspostavili. Kada sam uvidio da ne ispunjavaju obavezu - prvenstveno prema siromasima, kao i sto sredstva trose u kategorije, koje nisu ni blizu onima koje Kur'an propisuje, za mene je ta fetva nistavna.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

Fatih je napisao/la: 09 maj 2021, 16:54
Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 16:45

Fatih, istog smo stava, ja ču dati osobno, a nisam povezana sa IZ, kao ni sa Crkvama ( nisam članica).
Ma, ja placam clanarinu IZ, jer smatram da je bitno njeno postojanje (znam da bi i bez mene prezivjeli, ali eto). Medjutim, ovu fetvu su donijeli, praveci paralelu izmedju bejtu-l-mala za vrijeme islamske drzave (halifata) i njihovog, koji su oni uspostavili. Kada sam uvidio da ne ispunjavaju obavezu - prvenstveno prema siromasima, kao i sto sredstva trose u kategorije, koje nisu ni blizu onima koje Kur'an propisuje, za mene je ta fetva nistavna.
:ok

Fatih, zato imam averziju, ne isključivo prema takvom radu IZ, već i drugih religijskih institucija.

Narod tokom godine daje donacije IZ.

Ja poštujem vjernike, poštujem post, iako, osobno, post meni ne znači ništa u životu.

Pomagati ljudima je ljudski.
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Crvena Nit »

lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 16:52
Iskra je napisao/la: 08 maj 2021, 02:13 Obaveznost ovog ibadeta, kao i njegovu samu propisanost, potvrđuju riječi Abdullaha ibn Omera: “Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
e, ovo mi je malo nejasno, pa ako može objašnjenje...

znači svakom čovjeku, bez obzira na njegov položaj, naređen je sadakatul-fitr. to znači da i onaj koji primi sadakatul fitr, dužan ga je dati?

i zašto se u tom prevodu ne prevede i jedan sa'a pšenice? šta je to? pregršt?
lejlamo, osobe koje dobiju vitre, ne daju drugim osobama vitre.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 06 maj 2021, 17:54 a što se to preračunava u pare, kad je izvorno naređeno u hrani?
Ne hnam zaista, ja sam.bila.iznenadjena kad sam.ovdje dosla pa vidjrla da Islamska zajednica izdaje obavijest o visini fitra u novcu. U Qataru npr , odes u poseban trgovinski obkekat, uplatis idredjenu svotu novca za hranu, a kasnije tu dolaze ljudi koji nemaju ( mada tamo nrma.takvih), a to su obicno siromasni radnici iz drugih zemalja.

Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Sadakatul fitr

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 16:52
Iskra je napisao/la: 08 maj 2021, 02:13 Obaveznost ovog ibadeta, kao i njegovu samu propisanost, potvrđuju riječi Abdullaha ibn Omera: “Allahov Poslanik naredio je izdvajanje sadakatul-fitra, i to jedan sa’a pšenice, ili jedan sa’a ječma, slobodnom čovjeku, a i robu, muškarcu i ženi, maloljetnom i punoljetnom muslimanu. Naredio je da se izdvoji prije nego što ljudi izađu na bajram-namaz” (Buharija i Muslim)
e, ovo mi je malo nejasno, pa ako može objašnjenje...

znači svakom čovjeku, bez obzira na njegov položaj, naređen je sadakatul-fitr. to znači da i onaj koji primi sadakatul fitr, dužan ga je dati?

i zašto se u tom prevodu ne prevede i jedan sa'a pšenice? šta je to? pregršt?
Obaveznost izdvajanja sadekatul-fitra odnosi se, kao što su to spomenuli učenjaci, na one koji imaju jedan sa’a (3 kg otprilike) preko potreba svoje porodice u noći uoči Bajrama.
2
2 slika
Odgovori

Natrag na “Religija”