Hafiz Sulejman Bugari

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Sulejman Bugari rođen je 5. oktobra 1966. godine u Orahovcu, kod Prizrena. Srednju školu, Medresu, završio je u Sarajevu. Sa treće godine Teološkog fakulteta u Sarajevu, današnji Fakultet islamskih nauka, odlazi u Medinu, na Univerzitet islamskih nauka, gdje, 1998. godine, diplomira na Odsjeku Kur’an i tefsir.

Magistrirao je 2012. godine na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, na oblasti Socijalni rad.

Radio je kao imam u Baščaršijskoj džamiji u Sarajevu, a od 2003. godine kao imam Bijele džamije na Vratniku.
Sulejman_Bugari_PRTSC.png
Ujedno, ispred Rijaseta islamske zajednice u BiH, vršio je dužnost koordinatora svih centara za borbu protiv ovisnosti od droga.

Od septembra 2016. godine živi i radi u Crnoj Gori, gdje obavlja dužnost savjetnika reisa Rifata ef. Fejzića za misionarstvo (davu).

Od školske 2016/17. godine angažiran je i kao profesor tefsira u medresi “Mehmed Fatih” u Podgorici, a od školske 2017/18. godine i kao profesor ahlaka.

Do sada je objavio pet knjiga – zbirku više od pedeset hutbi – pod naslovom Vratimo se Gospodaru (objavljena i na engleskom i njemačkom jeziku), zbirku medijskih nastupa – pod naslovom Mi smo jedan drugome najbolji poklon, zbirku predavanja – pod naslovom Dersovi i druženja (objavljena i na njemačkom jeziku), istraživački rad pod naslovom Liječenje ovisnika o drogama u terapijskim zajednicama i zbirku izreka pod naslovom IZR(ij)EKE – Za raju iz Raja.

Hafiz Sulejman Bugari oženjen je i otac je petero djece.
2
1 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Pa.izvolite! More je intervjua, predavanja, toliko pametnih stvari rekao da je prava steta da nesto od toga ne podijelimo ovdje..
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

KAŽI MI KO SI, DA VIDIM KO SAM
Nisam lingvist, ali dato mi je da govorim!

Nisam filosof, ali doista ljubim i volim mudrost!

Nisam uspješan, ali volim!

Ne mogu više da gledam, nagledao sam se svega, hoću da vidim!

Upitah prolaznika: - Kako si, ljudino? On će ti meni: - Otkud znaš da sam ljudina? A otkud znaš da nisi
- rekoh mu.

Meni puno znači to da svi znakovi u sebi nose značenje od svoga Označitelja. Šta tebi znači to što vidiš od znakova?

Jasan mi je prirodan brak sa svijetom, ali je neprirodno ostati u njemu.

Ja sâm ne predstavljam ništa, a zajedno predstavljamo Nešto!

Ja, iako često spominjem Boga, često i griješim. Zato sam samo čestica i ništa više.

Prvi i posljednji savršen pogled je Muhammedov, u drugom se pogledu ne nalazim!

O, Allahu, sačuvaj nas znanja koje ne donosi slobodu od sebe.

Sulejman Bugari
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la lejlamo »

mene uznemiruje njegova pojava, pogled, mimika i način govora.

ne ulazim u struku i znanje.
2
2 slika
Zadnja izmjena: lejlamo, dana/u 22 aug 2021, 20:35, ukupno mijenjano 1 put.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Riječ ubija ili oživljava. Otrovna je, ili je lijek. Božiji poslanik nije džaba govori da trebamo voditi računa o riječi. On se uhvatio za jezik i rekao: “Čuvajte se ovoga”. Kazao je da ništa neće voditi ljude u provaliju kao jezik. Dakle, pazi šta govoriš, pazi šta misliš.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 22 aug 2021, 20:35 mene uznemiruje njegova pojava, pogled, mimika i način govora.

ne ulazim u struku i znanje.
Meni takodjer zna zasmetati, nekad ga ne mogu dovoljno brzo pratiti, zato vise volim citatu njegove pisane izjave ili citati intervjue.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Mi nemamo izgrađen stav kako da se odnosimo prema misli koje nam se serviraju. Obzirom da mi nismo vlasnici niti misli nit riječi. Nego je to dar od Gospodara, a dopustio je prokletom (šejtan ili đavo) da i on servira svoje misli. Krzo nas teku dvije rijeke misli, pozitivne ili negativne. Onaj koji ih razdvaja – on razmišlja. Oni koji ne razdvajaju, onda svašta im izlazi na usta.

Jedna riječ može prouzrokovati da neko ne spava godinama. I šta rade psiholozi, čupaju tu riječ, da je otkriju iz arhive. I onda vade tu riječi da vide šta je njega poremetilo da zapadne u to stanje. Nije džaba u Bosni izreka: “Ispeci pa reci”. Riječ je život, proces, projekat. Mi ne razumijemo Božiju riječ i zato ne znamo o čemu je riječ u životu.
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Pitali su Alberta Einsteina kakvo je njegovo mišljenje o religiji. On je kazao: “Ako neko od vas spominje da to i to nema smisla, automatski se podrazumijeva da on zna šta ima smisla. A religija upravo govori o tome šta ima ili nema smisla”. Religija je jedna vrsta pravca. A ja to gledam kao pokušaj da se ponovo poveže sa izvorom, od kojeg se odvezalo.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Ima jedna arapska poslovica koja glasi: – Ružimo vrijeme, a problem je u nama. Kad bi vrijeme moglo progovoriti, ono bi nas kudilo.

Sve što nas okružuje govori: – Ja sam asocijacija za vječnost. Tako je i vrijeme je asocijacija na bezvremenost.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Zadaća sviju nas je da ljudi budu slobodni i rahat od nas. To su put i misija pečatnog poslanika Muhammeda, a.s., i njegovih pravih sljedbenika.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Akademik Tvrtko Kulenović / Duhovni svijet Sulejmana Bugarija



Tekstovi Sulejmana Bugarija imaju formu aforizama, ali nisu aforizmi. U svoje vrijeme, naročito poslije Titove smrti, aforizmi su u Jugoslaviji bili vodeća književna forma. Bilo je to vrijeme neizvjesne budućnosti, opšte nesigurnosti, odsustvo želje za romanima i dramama, trebalo je iskazati se kratko i jasno, kritično u odnosu na datu stvarnost i zamišljenu stvarnost, kada je u pitanju stanje svijeta uopšte. Mudri i često humoristični.

Tekstovi Sulejmana Bugarija imaju sasvim druge ambicije, ali su i oni mudri i kratki. To su savjeti i upute za život. Ima ih kao kur’anskih ajeta, odlomaka i hadisa, ali Sulejman Bugari govori iz srca svoga bića, iz prakse koju je stekao kao Božiji službenik, imam (trenutno Bijele džamije) nevjerovatno omiljen ne samo među džematlijama, nego i među pripadnicima drugih vjera i drukčijih običaja. Njegovi tekstovi po formi bliski su aforizmima, kratki i jasni, također mudri i ispunjeni jednom lakoćom, ali vrlo ozbiljni u svojim namjerama, često ljekoviti u rezultatima, lako shvatljivi za razliku od mnogih aforizama, a podjednako bogati duhovnim sadržajima.

Glavna razlika je u tome što aforizmi mogu biti vrijedni i bez moralnih vrijednosti, samo svojom mudrošću i literarnošću, dok je u tekstovima Sulejmana Bugarija moralnost osnovna vrijednost jer su oni uzidani u religiju, a ne zaostaju po mudrosti i literarnosti.

Ti tekstovi služe duhu više nego razumu i ljepoti, upravo takvi su neophodni čovjeku u ovom našem vre- menu.

Naše vrijeme je vrijeme nevjerovatnog napretka u svim oblastima tehnike i tehnologije, logike i razuma, ali i priličnog zastoja u oblasti duha, uvijek tijesno ve- zanog s moralom. Kao vrhunac tog napretka uzima se upravo protekli 20. vijek, a zaboravlja se da su se upravo u tom vijeku dogodila dva strahovita rata, po obimu i strašnim posljedicama, ne samo nepoznata, nego i nemoguća u novijoj historiji, dobrim dijelom upravo zahvaljujući napretku tehnike i tehnologije (Za mnoge mudre ljude i ideja napretka uopšte je prilično sumnji- va ideja).

Raspoloživa statistika nam kaže da je u 20. vijeku (i njegovom aktualnom produžetku) živio istovremeno veći broj naučnika nego u čitavoj prethodnoj istoriji čo- vječanstva. To je fascinirajući podatak, ali bi se moglo zapitati, mada je nemoguće precizno statistički utvrditi, da nije možda i broj poginulih u dva svjetska rata, deset miliona u Prvom i pedeset milona u Drugom, ukupno šezdeset miliona ljudi, veći od broja poginulih u svim prethodnim ratovima?

Znameniti filozof rekao je da je poslije Aušvica poezija nemoguća. To je iz njega govorila tuga, očaj, bijes, mada je i njemu moralo biti jasno da između Aušvica i poezije nema nikakve veze, ali je možda na taj način, svjesno ili nesvjesno, izdaleka i zaobilazno, rekao da je moguće nešto mnogo strašnije, da će poslije Aušvica desiti se nešto kao Srebrenica.

“Aforizmi“ Sulejmana Bugarija u takvom svijetu su neizbježni i neophodni; trebalo bi da ih takvih ima više u raznim sredinama i u okviru raznih religija, ali ja za ove njegove tekstove moram reći da su odlično urađeni i da popunjavaju jedan dio svjetske praznine
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la R4IN »

Dobar je bio cak i previse da su ga morali otjerati.. :oo
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Hannibal »

hahaha dje ono zavrsi, u crnoj gori?
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la R4IN »

Hannibal je napisao/la: 23 aug 2021, 12:26 hahaha dje ono zavrsi, u crnoj gori?
Albaniji🤣
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Veca
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1973
Postovi: 1449
Pridružen/a: 31 aug 2020, 15:33
Lokacija: Sikirevci!

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Veca »

...jedino njega mogu slusati od tih, raznijeh, ucenjaka i bas mi je simpa! :)
0
Bice kad se sjetim :kez
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Sarajka »

Hannibal je napisao/la: 30 aug 2021, 21:24 ubijo me bog ako ovdje nije nadrogiran
I meni tako izgleda. Pazi mu „intonacije“.
A kakva je ovo ilahija?
1
1 slika
A sad adio :sara
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hafiz Sulejman Bugari

Post Postao/la Iskra »

Mi, vi, oni, meni, moje, tvoje, vaše i naše nas odraše i kroje odnose kako egu paše, umjesto da ostvare i žive dovu: – Uputi nas! To je za sviju nas i to je naše!!!
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Religija”