Krunica, molitva Krunice

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36507
Postovi: 29575
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Krunica, molitva Krunice

Post Postao/la storm »

Vidim da neke zanima taj predmet, često viđen.
Nekakvu "popularizaciju" doživio je taj predmet tijekom domovinskog rata u Hrvatskoj, gotovo pa sastavni dio odjeće branitelja katolika...inače nije baš namijenjeno nošenju, ali se može i smije. Više je namijena da se drži u rukama dok se moli Bogu...
slika
Što je krunica?
Krunica je dobro poznati katolički oblik pobožnosti i ljubavi prema Blaženoj Djevici Mariji, star stotinama godina, izašao iz prakse moljenja psalama „na kamenčiće“ ranokršćanskih pustinjskih otaca.

S Gospom promatramo Isusov život, smrt i uskrsnuće, razmatrajući četiri otajstva, moleći pet desetica pri svakom otajstvu. Krunica se stoljećima razvijala, a danas postoje i mnoge krunice, koje izgledom sliče Gospinoj, ali sadržajem su drugačije. Te su krunice objavljivane svecima, moljene u redovničkim zajednicama, prilagođene različitim apostolatima.


„Ponavljanje ima istinski smisao. Nije li ono dio svakoga života? Što li je drugo kucanje srca, nego ponavljanje? Uvijek jednako stezanje i širenje, no ono čini, da krv kola tijelom. Što li je drugo disanje, nego ponavljanje? Uvijek isti uzdah i izdah, ali po njemu živimo. Ta nije li čitav naš život uređen i nošen izmjenom i ponavljanjem? Uvijek iznova izlazi i zalazi sunce, te bivaju dan i noć… Sav se život ostvaruje u ritmovima vanjskih uvjeta i nutarnjeg ispunjenja, zašto onda ono što je za sve dobro, ne bi bilo dobro i u vjerskom životu? A krunica je utvrđen oblik vjerskog života“ (R. Guardini: „Krunica Naše Gospe“)

Krunica je meditacija najvažnijih otajstava kršćanske vjere. Krunica je molitva poniznih i molitva za poniznost. „Krunica je moja najdraža molitva!“ (Ivan Pavao II)
3
3 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36507
Postovi: 29575
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la storm »

Kako se moli krunica
Početak molitve krunice ide tako da se u ruke primi križić i izmoli Apostolsko vjerovanje.

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega,
Stvoritelja neba i zemlje.


I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga,
Gospodina našega,
koji je začet po Duhu Svetom,
rođen od Marije Djevice,


mučen pod Poncijem Pilatom,
raspet, umro i pokopan;
sašao nad pakao;
treći dan uskrsnuo od mrtvih;
uzašao na nebesa,
sjedi o desnu Boga Oca svemogućega;
odonud će doći suditi žive i mrtve.
Vjerujem u Duha Svetoga,
svetu Crkvu katoličku, općinstvo svetih,
oproštenje grijeha,
uskrsnuće tijela, i život vječni. -Amen.

Nakon vjerovanja moli se Oče naš, tri Zdravo Marije i Slava Ocu. Nakon toga slijedi ponovno Oče naš, deset Zdravo Marija i Slava Ocu. Kada se izgovori riječ Isus u svakoj Zdravo Marijo, dodaje se i odgovarajući zaziv vjere i ljubavi. Na prva tri zrna se izgovara:

Koji neka nam umnoži vjeru
Koji neka nam učvrsti ufanje
Koji neka nam usavrši ljubav
Tada se moli Slava Ocu i O moj Isuse. Krunica se moli po otajstvima. Tako postoje radosna, žalosna, slavna otajstva i otajstvo svjetla.

Radosna otajstva mole se ponedjeljkom i subotom. U njima se razmatra kako je arkanđeo navijestio Mariji da će roditi po Duhu Svetomu, kako je posjetila svoju rođakinju Elizabetu, kako je rodila Isusa Krista, kako ga je prikazala Ocu nebeskome te kako je našla svog sina među učiteljima.

Koga si Djevice, po Duhu Svetom začela
Koga si Djevice Elizabeti u pohode nosila
Koga si Djevice rodila
Koga si Djevice u hramu prikazala
Koga si Djevice u hramu našla.
Otajstva svjetla mole se četvrtkom i u njima se opisuje kako je na Isusa sišao Duh Sveti, kako je Isus pretvorio vodu u vino, kako je navijestio Kraljevstvo Božje, kako se preobrazio te kako je ustanovio euharistiju.

Koji je na rijeci Jordanu kršten bio
Koji nam se na svadbi u Kani objavio
Koji nam je Kraljevstvo Božje navijestio i na obraćenje pozvao
Koji se na goru preobrazio i svoju nam slavu objavio
Koji nam se u otajstvu euharistije darovao
Žalosna otajstva mole se u utorak i petak, a govore o Isusovom krvavom znoju, bičevanju, krunidbi trnovom krunom, suđenju na smrt te kako je bio raspet na križu.

Koji se za nas krvlju znojio
Koji je za nas bičevan bio
koji je za nas trnjem okrunjen bio
Koji je za nas teški križ nosio
Koji je za nas raspet bio
Slavna otajstva se mole srijedom i nedjeljom i govore kako je Isus uskrsnuo, uzašao na nebo, poslao Duha Svetoga, kako je Marija Djevica uznesena na nebo te kako je okrunjena kao kraljica neba i zemlje.

Koji je od mrtvih uskrsnuo
Koji je na nebo uzašao
Koji je Duha Svetoga poslao
Koji je Tebe, Djevice na nebo uzeo
Koji je Tebe, Djevice, na nebu okrunio
Na kraju petog otajstva moli se O moj Isuse i Zdravo Kraljice, a mogu se dodati i Litanije lauretanske.

O moj Isuse

O moj Isuse oprosti nam naše grijehe, očuvaj nas od paklenog ognja i dovedi u raj sve duše, osobito one kojima je najveća potreba Tvoga milosrđa.

Zdravo Kraljice

Zdravo, Kraljice, majko milosrđa, živote, slasti i ufanje naše zdravo. K tebi vapijemo prognani sinovi Evini. K tebi uzdišemo tugujući i plačući u ovoj suznoj dolini. Svrni, dakle, odvjetnice naša, one svoje milostive oči na nas te nam poslije ovoga progona pokaži Isusa, blagoslovljeni plod utrobe svoje. O blaga, o mila, o slatka Djevice Marijo.

Ako se krunica moli u Crkvi, mole se i litanije te nakon toga svećenik izgovara:

Moli za nas sveta Bogorodice!

A vjernici odgovaraju:

Da dostojni postanemo obećanja Kristovih!

Slijedi svećenikova molitva:

Pomolimo se! Dopusti nama slugama svojim, molimo Gospodine Bože, da se neprestano radujemo duševnom i tjelesnom zdravlju i da se slavnim zagovorom Blažene Marije, vazda djevice, izbavimo od sadašnje žalosti i naužijemo vječne radosti! Po Kristu Gospodinu našemu! Amen!
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la Mehaning »

Ja mislio, to samo za retrovizoru u autu... :sok

Mada bi to morali staviti tako, da se vidi iz daleka, da se možeš pravovremeno maknuti... :ovaj
4
4 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36507
Postovi: 29575
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 17 nov 2020, 08:02 Ja mislio, to samo za retrovizoru u autu... :sok

Mada bi to morali staviti tako, da se vidi iz daleka, da se možeš pravovremeno maknuti... :ovaj
Mnogi je i isključivo za to koriste, a nisu u životu prošli tu molitvu..
Tek kao neka identifikacija, a nemaju blage veze o tome.
1
1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la Max »

Ali interesantan mi je taj fenomen krunice ili tespiha na retrovizoru.
Zašto?

To sluzi za molitvu i ok je imati uz sebe ali na retrovizoru?
5
5 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36507
Postovi: 29575
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la storm »

Max je napisao/la: 17 nov 2020, 08:06 Ali interesantan mi je taj fenomen krunice ili tespiha na retrovizoru.
Zašto?

To sluzi za molitvu i ok je imati uz sebe ali na retrovizoru?
Pokazivanje, statusni simbol....JAAAA SAAAAM ZNAAAAŠ :D
Ali eto...naša posla, nemam drugog objašnjenja...
3
3 slika
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la CocoMa »

Ako se nađeš u rizičnoj zoni, ono katolici ih Hrvatske odu u Mostar kod braće..

Ako ima krunicu, neće mu isparati/obiti auto..tako i u Njemačkoj, France...terapije nose i neMuslimani, time "sprečavaju"ktadu auta... :face

Žalosno.

Ljudski mozak je :konta a alarm postoji, ali jok... treba sve to da visi na retrovizoru..i da se pokazuje/hvali ko je šta..za koju godinu neće me iznenaditi da bude selfi okačen ili zaljepljen na tablice..ili visi pored tespiha, krunica.. :face
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 17 nov 2020, 08:06
Mehaning je napisao/la: 17 nov 2020, 08:02 Ja mislio, to samo za retrovizoru u autu... :sok

Mada bi to morali staviti tako, da se vidi iz daleka, da se možeš pravovremeno maknuti... :ovaj
Mnogi je i isključivo za to koriste, a nisu u životu prošli tu molitvu..
Tek kao neka identifikacija, a nemaju blage veze o tome.
Nadam se, da neču opet nekoga uvrijediti, ali moram iskoristiti priliku napisati svoje viđenje, a da to nije na nekoj još ozbiljnijoj temi... :ovaj

Vjernici dakle vjerujete, da je nas i sve okolo nas stvorilo neko izuzetno jako i inteligentno biče... :ovaj

I sad mu svi vjernici nabijaju po bezbroj puta jedno te isto i dosađuju tome svemogučem biču, sa svojim sitnim glupostima... :ovaj

Kad meni neko treči put jedno te isto nabija, ja ga steram u tri krasne, a svemoguči mora to slušati iz dana u dan... :face

Podsječa me to na travnjak iza kuče, kojeg susjed svako malo pokosi, a poslje košnje na travnjak se spuštaju jate ptica, da bi pojele sjemenje, koje padne na pod, a vrapci ga teško jedu sa stabiljke... :ovaj

Ptice se ljepo najedu, i u njihovim malim mozgovima se vjerovatno diže ideja, kako je taj moj susjed neko močno i dobro biče, koje je nahranilo populaciju... :ovaj

Možda mu i neku pjesmicu naklone svojim čivkanjem, samo što ih mi ne razumijemo... :zbunj

A njega, mog susjeda, boli qurac i za njih, i za sjemenke... :valja
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la Mehaning »

CocoMa je napisao/la: 17 nov 2020, 08:16 Ako se nađeš u rizičnoj zoni, ono katolici ih Hrvatske odu u Mostar kod braće..

Ako ima krunicu, neće mu isparati/obiti auto..tako i u Njemačkoj, France...terapije nose i neMuslimani, time "sprečavaju"ktadu auta... :face

Žalosno.

Ljudski mozak je :konta a alarm postoji, ali jok... treba sve to da visi na retrovizoru..i da se pokazuje/hvali ko je šta..za koju godinu neće me iznenaditi da bude selfi okačen ili zaljepljen na tablice..ili visi pored tespiha, krunica.. :face
Primijetio sam, da se čak i na autima iz Bosne ne može skužiti, odkud je neko... :ovaj

Osim ako ima krunicu na retrovizoru... :valja
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la laga-nini »

..vise si ti rici potrošio da bi ignorirao krunicu nego sto je tebe neko uvjeravao da budeš vjernik..to je slobodan izbor niko ti to ne moze nabit..mene npr ne smeta sto ti nisi vjernik al tebi ocito iritantno sto ja jesam..jos si samonteiba prikacit par epiteta od nazadni pa dalje..
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la Mehaning »

laga-nini je napisao/la: 17 nov 2020, 10:07 ..vise si ti rici potrošio da bi ignorirao krunicu nego sto je tebe neko uvjeravao da budeš vjernik..to je slobodan izbor niko ti to ne moze nabit..mene npr ne smeta sto ti nisi vjernik al tebi ocito iritantno sto ja jesam..jos si samonteiba prikacit par epiteta od nazadni pa dalje..
Nije to do mene... :ovaj

Nacionalisti se uvijek stresete od straha, kad naletite na drukčije mišljenje... :ovaj

Gdje samo vidiš, da mene smeta, gdje ti gubiš vrijeme... :zbunj

A to, da mi je interesantno, dio je ljudske naravi... :meha2

I ne vidim da sam negdje krunicu pominjao... :ovaj
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la laga-nini »

..na temi si nisi spominja .. :papa
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la Fatih »

Nemojte samo da se svaka tema na Religiji pretvori u u vjerovanje ili nevjerovanje. Ja sam krunicu vidjao cesto ali, zaista po prvi put sada citam nesto vise od toga. Mislio sam da je nesto slicno kao tespih kod muslimana. Medjutim, kod muslimana tespih manje-vise sluzi samo za brojanje izgovora prilikom zikra.

A oni koji krunice i tespihe nose po autima, to su katolicke i muslimanske balije. Nije im mjesto tu. Jedino, znas sa kakvim tipom imas posla. Hvala na ovim informacijama, storm. :ok
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 17 nov 2020, 11:37 Nemojte samo da se svaka tema na Religiji pretvori u u vjerovanje ili nevjerovanje. Ja sam krunicu vidjao cesto ali, zaista po prvi put sada citam nesto vise od toga. Mislio sam da je nesto slicno kao tespih kod muslimana. Medjutim, kod muslimana tespih manje-vide sluzi samo za brojanje izgovora prilikom zikra.

A oni koji krunice i tespihe nose po autima, to su katolicke i muslimanske balije. Nije im mjesto tu. Jedino, znas sa kakvim tipom imas posla. Hvala na ovim informacijama, storm. :ok
A gdje pisati o tome, ako ne na temi... :sok

Ako otvorite temu, gdje imam nešto za dodati, ja to napravim... :ovaj

Ako nesmijem to napraviti, onda nemam pojma, šta radim na forumu... :sok

Ili nevjernicima nije dozvoljeno, da se čudimo nekim stvarima... :sok

Izkoristit ču priliku za pitanje, u čemu je poanta brojanja... :zbunj

Ako izmoliš premalo puta, neče te razumjeti, a ako previše puta, biti češ dosadan... :zbunj

Nije mi to logično... :meha1
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la laga-nini »

..naravno da je u većini slučajeva i dio folklora sto bi se reklo..al znam u ratu su je nosili čak i ateisti s uvjerenjem da ih bog štiti ..tako je i s držanjem autu ne držim to kao znak isticanja nego kao prisutnost boga..vjerojatno to nema uporišta al u našoj savjesti ima značaj ..tvrdim da u većini slučajeva nije isticanje identiteta..barem mislim da nije..al u svakom slučaju ne šteti osim mozda mehi koji vitla glavom okolo.. :D
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la Mehaning »

laga-nini je napisao/la: 17 nov 2020, 11:47 ..naravno da je u većini slučajeva i dio folklora sto bi se reklo..al znam u ratu su je nosili čak i ateisti s uvjerenjem da ih bog štiti ..tako je i s držanjem autu ne držim to kao znak isticanja nego kao prisutnost boga..vjerojatno to nema uporišta al u našoj savjesti ima značaj ..tvrdim da u većini slučajeva nije isticanje identiteta..barem mislim da nije..al u svakom slučaju ne šteti osim mozda mehi koji vitla glavom okolo.. :D
Takvi ateisti se vjerovatno samo kod vas rađaju... :face
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Krunica, molitva Krunici

Post Postao/la laga-nini »

..drugačije covik reagira u uvjetima koje sam spominja..
0
Odgovori

Natrag na “Religija”