Katolička crkva

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Fatih »

Sandeman je napisao/la: 07 okt 2020, 20:25
Fatih je napisao/la: 07 okt 2020, 18:12

Ja sam govorio upravu suprotno. Nek sekte zele da kazu/dokazu da su pripadnici ove ili one vjere, ali, to nije kao druge slobode izbora. Svaka vjera ima svoja pravila. Ukoliko odstupis od nekih osnovnih ucenja te vjere, ne mozes vise tvrditi da pripadas istoj.

Jasno?
To bi značilo da onog trenutka kada se prestalo kamenovati preljubnike, ili praktikovati neki sličan propis koji neka religija ima a koji je u današnjem svijetu nehuman i u suprotnosti sa zakonima država u kojima pripadnici tih religija žive, prestalo se pripadati religiji kojoj je to propis?

Vjerujem da ćeš pronaći neki izgovor i za to.

I ne prestaje se pripadati vjeri nego religiji. Ako to nisi naučio, džaba ti sve poslije.
Primjeri koje navodis nisu OSNOVNA ucenja. Tu postoje razilazenja u misljenjima i to je nesto sto nikoga ne izvodi iz VJERE . (Vjera i relligija, koliko god bili razliciti, cesto mogu i JESU sinonim.

Ovo nije izgovor, nego odgovor. A, zaista, moje misljenja kao forumasa na ovom dijelu foruma je, da uopste ne raspolazes sa dovoljno poznavanja da ulazis u iole kompleksnija pitanja na ove teme. Svakako, imas pravo da iznosis onoliko koliko znas, ali, nemoj ocekivati da neko posveti 10 minuta da ti odgovori na stvari koje se, realno, mogu objasniti u par recenica.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Fatih »

Socrates je napisao/la: 08 okt 2020, 02:05
laga-nini je napisao/la: 08 okt 2020, 01:53 ..soc jesi ti moderator na ovim političkim...??
Na ovoj nisam. Ovo je Religija. :valja

Na pdf Svijet jesam.
Inace, globalni moderator bi trebao da bude po defaultu moderator na svim pdf. A to sto nam je @storm dao cin majora, a platu porucnika, to je tema za sebe, koju bi mozda trebalo otvoriti. :crni
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Sandeman »

Fatih je napisao/la: 09 okt 2020, 11:26
Sandeman je napisao/la: 07 okt 2020, 20:25

To bi značilo da onog trenutka kada se prestalo kamenovati preljubnike, ili praktikovati neki sličan propis koji neka religija ima a koji je u današnjem svijetu nehuman i u suprotnosti sa zakonima država u kojima pripadnici tih religija žive, prestalo se pripadati religiji kojoj je to propis?

Vjerujem da ćeš pronaći neki izgovor i za to.

I ne prestaje se pripadati vjeri nego religiji. Ako to nisi naučio, džaba ti sve poslije.
Primjeri koje navodis nisu OSNOVNA ucenja. Tu postoje razilazenja u misljenjima i to je nesto sto nikoga ne izvodi iz VJERE . (Vjera i relligija, koliko god bili razliciti, cesto mogu i JESU sinonim.

Ovo nije izgovor, nego odgovor. A, zaista, moje misljenja kao forumasa na ovom dijelu foruma je, da uopste ne raspolazes sa dovoljno poznavanja da ulazis u iole kompleksnija pitanja na ove teme. Svakako, imas pravo da iznosis onoliko koliko znas, ali, nemoj ocekivati da neko posveti 10 minuta da ti odgovori na stvari koje se, realno, mogu objasniti u par recenica.
Koji K**** onda odgovaraš na moje postove?

Jeste, izgovor je.

Religije su pune izgovora. Evo ti primjer.

Bog je dobro. Otkud onda zlo? Od đavola. To nije odgovor, to je izgovor.

Bog, koji je stvoritelj svega, dopustio je jednom odmetnutom anđelu, kojeg je kao stvorotelj svega on stvorio, da mu prkosi?

Ako ćemo vjerovati jednom svešteniku, Vilijamu od Okama, koji kaže da količina pretpostavki o nekom problemu treba biti što manja, to jeste da je najjednostavniji odgovor vjerovatno tačan, jednostavniji odgovor na pitanje zla je da boga nema nego da bog dozvoljava da mu prkosi odmetnuti anđeo.

Ja tebe razumijem, odgovori na jednostavna pitanja o paradoksima u religijskim dogmama su teški, često i nemogući, zato treba iskomplikovati stvari da bi se one koji ih kritikuju proglasilo glupima kada ih se već ne može ubijati kao u dobra, stara vremena.

A to je naprosto bezobrazno i kukavički.

Ako mi sada kažeš da ljudi ne mogu spoznati božiji naum i djelovanje, definitivno tražiš izgovore. Zar postoji bolji izgovor od toga?
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Moonlight »

I ljudsko poimanje se vremenom mijenja.... Mnogo toga ljudi nisu mogli spoznati prije 300 ili 500 godina, a sada mogu. Ko zna šta sve možemo spoznati i bolje razumjeti za još 500 godina.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Socrates »

Sandeman je napisao/la: 09 okt 2020, 22:51
Fatih je napisao/la: 09 okt 2020, 11:26

Primjeri koje navodis nisu OSNOVNA ucenja. Tu postoje razilazenja u misljenjima i to je nesto sto nikoga ne izvodi iz VJERE . (Vjera i relligija, koliko god bili razliciti, cesto mogu i JESU sinonim.

Ovo nije izgovor, nego odgovor. A, zaista, moje misljenja kao forumasa na ovom dijelu foruma je, da uopste ne raspolazes sa dovoljno poznavanja da ulazis u iole kompleksnija pitanja na ove teme. Svakako, imas pravo da iznosis onoliko koliko znas, ali, nemoj ocekivati da neko posveti 10 minuta da ti odgovori na stvari koje se, realno, mogu objasniti u par recenica.
Koji K**** onda odgovaraš na moje postove?

Jeste, izgovor je.

Religije su pune izgovora. Evo ti primjer.

Bog je dobro. Otkud onda zlo? Od đavola. To nije odgovor, to je izgovor.

Bog, koji je stvoritelj svega, dopustio je jednom odmetnutom anđelu, kojeg je kao stvorotelj svega on stvorio, da mu prkosi?

Ako ćemo vjerovati jednom svešteniku, Vilijamu od Okama, koji kaže da količina pretpostavki o nekom problemu treba biti što manja, to jeste da je najjednostavniji odgovor vjerovatno tačan, jednostavniji odgovor na pitanje zla je da boga nema nego da bog dozvoljava da mu prkosi odmetnuti anđeo.

Ja tebe razumijem, odgovori na jednostavna pitanja o paradoksima u religijskim dogmama su teški, često i nemogući, zato treba iskomplikovati stvari da bi se one koji ih kritikuju proglasilo glupima kada ih se već ne može ubijati kao u dobra, stara vremena.

A to je naprosto bezobrazno i kukavički.

Ako mi sada kažeš da ljudi ne mogu spoznati božiji naum i djelovanje, definitivno tražiš izgovore. Zar postoji bolji izgovor od toga?
I ti trazis izgovore da zatrolas svaku religijsku temu svojim offom. To je naprosto bezobrazno, kukavicki, primitivno i nerazumljivo. Ovo posljednje je najgore. Trebao bi da imas sposobnost da razumijes temu.

Ovo nije tema o postojanju Boga.

Ako ne vjerujes u Boga, najrazumniji cin je da izbjegavas vecinu tema o kojima ljudi koji vjeruju u Boga raspravljaju.

Niko ti ne brani da otvoris samo svoju temu u kojoj raspravljas o (ne)postojanju Boga I mracnim nakanama svjetskih vjerskih vodja I ostalih, ali ta tema ne bi trebala biti na pdf Religija.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Sandeman »

Socrates je napisao/la: 10 okt 2020, 00:23
Sandeman je napisao/la: 09 okt 2020, 22:51

Koji K**** onda odgovaraš na moje postove?

Jeste, izgovor je.

Religije su pune izgovora. Evo ti primjer.

Bog je dobro. Otkud onda zlo? Od đavola. To nije odgovor, to je izgovor.

Bog, koji je stvoritelj svega, dopustio je jednom odmetnutom anđelu, kojeg je kao stvorotelj svega on stvorio, da mu prkosi?

Ako ćemo vjerovati jednom svešteniku, Vilijamu od Okama, koji kaže da količina pretpostavki o nekom problemu treba biti što manja, to jeste da je najjednostavniji odgovor vjerovatno tačan, jednostavniji odgovor na pitanje zla je da boga nema nego da bog dozvoljava da mu prkosi odmetnuti anđeo.

Ja tebe razumijem, odgovori na jednostavna pitanja o paradoksima u religijskim dogmama su teški, često i nemogući, zato treba iskomplikovati stvari da bi se one koji ih kritikuju proglasilo glupima kada ih se već ne može ubijati kao u dobra, stara vremena.

A to je naprosto bezobrazno i kukavički.

Ako mi sada kažeš da ljudi ne mogu spoznati božiji naum i djelovanje, definitivno tražiš izgovore. Zar postoji bolji izgovor od toga?
I ti trazis izgovore da zatrolas svaku religijsku temu svojim offom. To je naprosto bezobrazno, kukavicki, primitivno i nerazumljivo. Ovo posljednje je najgore. Trebao bi da imas sposobnost da razumijes temu.

Ovo nije tema o postojanju Boga.

Ako ne vjerujes u Boga, najrazumniji cin je da izbjegavas vecinu tema o kojima ljudi koji vjeruju u Boga raspravljaju.

Niko ti ne brani da otvoris samo svoju temu u kojoj raspravljas o postojanju Boga I mracnim nakanama svjetskih vjerskih vodja I ostalih, ali ta tema ne bi trebala biti na pdf Religija.
Fatih je napisao/la: 09 okt 2020, 11:26
Primjeri koje navodis nisu OSNOVNA ucenja. Tu postoje razilazenja u misljenjima i to je nesto sto nikoga ne izvodi iz VJERE . (Vjera i relligija, koliko god bili razliciti, cesto mogu i JESU sinonim.

Ovo nije izgovor, nego odgovor. A, zaista, moje misljenja kao forumasa na ovom dijelu foruma je, da uopste ne raspolazes sa dovoljno poznavanja da ulazis u iole kompleksnija pitanja na ove teme. Svakako, imas pravo da iznosis onoliko koliko znas, ali, nemoj ocekivati da neko posveti 10 minuta da ti odgovori na stvari koje se, realno, mogu objasniti u par recenica.
Ovaj Fatihov post jeste u skladu sa temeom čiji je naslov "Katolička crkva"?

Pa, ako smatraš da moj odgovor nije u skladu sa temom, bilo bi pristojno da prvo sa Fatihom raspraviš o postovima koji nisu u skladu sa temom.

Ali to bi bilo kao da policajac napadne drugog policajca što krši propise, a to se ne radi je li tako? Morate se držati zajedno....

Nego, baš se pitam ša će Fatih reći na to da ga ti smatraš nesposobnim da se sam nosi sa mnom pa mu moraš prikočiti u pomoć?
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Socrates »

Sandeman je napisao/la: 10 okt 2020, 00:41
Socrates je napisao/la: 10 okt 2020, 00:23

I ti trazis izgovore da zatrolas svaku religijsku temu svojim offom. To je naprosto bezobrazno, kukavicki, primitivno i nerazumljivo. Ovo posljednje je najgore. Trebao bi da imas sposobnost da razumijes temu.

Ovo nije tema o postojanju Boga.

Ako ne vjerujes u Boga, najrazumniji cin je da izbjegavas vecinu tema o kojima ljudi koji vjeruju u Boga raspravljaju.

Niko ti ne brani da otvoris samo svoju temu u kojoj raspravljas o postojanju Boga I mracnim nakanama svjetskih vjerskih vodja I ostalih, ali ta tema ne bi trebala biti na pdf Religija.
Fatih je napisao/la: 09 okt 2020, 11:26
Primjeri koje navodis nisu OSNOVNA ucenja. Tu postoje razilazenja u misljenjima i to je nesto sto nikoga ne izvodi iz VJERE . (Vjera i relligija, koliko god bili razliciti, cesto mogu i JESU sinonim.

Ovo nije izgovor, nego odgovor. A, zaista, moje misljenja kao forumasa na ovom dijelu foruma je, da uopste ne raspolazes sa dovoljno poznavanja da ulazis u iole kompleksnija pitanja na ove teme. Svakako, imas pravo da iznosis onoliko koliko znas, ali, nemoj ocekivati da neko posveti 10 minuta da ti odgovori na stvari koje se, realno, mogu objasniti u par recenica.
Ovaj Fatihov post jeste u skladu sa temeom čiji je naslov "Katolička crkva"?

Pa, ako smatraš da moj odgovor nije u skladu sa temom, bilo bi pristojno da prvo sa Fatihom raspraviš o postovima koji nisu u skladu sa temom.

Ali to bi bilo kao da policajac napadne drugog policajca što krši propise, a to se ne radi je li tako? Morate se držati zajedno....

Nego, baš se pitam ša će Fatih reći na to da ga ti smatraš nesposobnim da se sam nosi sa mnom pa mu moraš prikočiti u pomoć?
Ti si ga isprovocirao i odgovorio ti je.

Kao sto provociras na svakoj slicnoj temi. Medjutim, provociranje bi trebalo da prestane nakon jednog odgovora.

Inace ce se forum pretvoriti u opste provociranje. Postoji razlog zasto postoji pdf Religija, a taj razlog svakako nije da bi ti unedogled provocirao I vodio teme u off.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Sandeman »

Socrates je napisao/la: 10 okt 2020, 00:23 Ako ne vjerujes u Boga, najrazumniji cin je da izbjegavas vecinu tema o kojima ljudi koji vjeruju u Boga raspravljaju.
Dobro si ovo napisao.

Evo prijedlog: Ako se vjernici suzdrže vjerskih tumačenja na temama koja nisu vezana za vjeru i religije, dakle nauka, psihologija, ljubav, seks, međuljudski odnosi itd, ja obećavam da se više neću javljati na temama o vjeri i religijama.

Ali, ako vjernici misle da na temama koje nisu u podforumima koji se tiču religija i vjere imaju pravo da propagiraju šta religije kažu o društvenim i ostalim pojavama koje se ne tiču isključivo vjernika nego i ateista, onda moraju dozvoliti da i ateisti, a to znači i ja, komentarišemo teme koje se tiču religija i vjere.

Ne mogu se vjernici petljati u sve, govorim kada se peteljaju sa poziciej vjernika ili kada daju do znanja da je religija temelj stava koji iznose, a da se u njihovo drugi ne petljaju.

Pa da ti pojasnim, znam da trebam: Ako na temama, na primjer o homoseksualnim brakovima ili usvajanju djece itd vjernici nikada ne kažu "ja sam vjernik i zato mi je to..." ili "religija x o tome kaže..." onda se nevjernici ne smiju petljati u teme o religijama.

Ali ako se vjernici na spomenuti način jave na drugim temama, time su sami dozvolili da se nevjernici javljaju na njihovim temama.

Valjda sam ti bio dovoljno jasan, mogu ti ja to i jednostavnije ako treba.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Socrates »

Sandeman je napisao/la: 10 okt 2020, 00:52
Socrates je napisao/la: 10 okt 2020, 00:23 Ako ne vjerujes u Boga, najrazumniji cin je da izbjegavas vecinu tema o kojima ljudi koji vjeruju u Boga raspravljaju.
Dobro si ovo napisao.

Evo prijedlog: Ako se vjernici suzdrže vjerskih tumačenja na temama koja nisu vezana za vjeru i religije, dakle nauka, psihologija, ljubav, seks, međuljudski odnosi itd, ja obećavam da se više neću javljati na temama o vjeri i religijama.

Ali, ako vjernici misle da na temama koje nisu u podforumima koji se tiču religija i vjere imaju pravo da propagiraju šta religije kažu o društvenim i ostalim pojavama koje se ne tiču isključivo vjernika nego i ateista, onda moraju dozvoliti da i ateisti, a to znači i ja, komentarišemo teme koje se tiču religija i vjere.

Ne mogu se vjernici petljati u sve, govorim kada se peteljaju sa poziciej vjernika ili kada daju do znanja da je religija temelj stava koji iznose, a da se u njihovo drugi ne petljaju.

Pa da ti pojasnim, znam da trebam: Ako na temama, na primjer o homoseksualnim brakovima ili usvajanju djece itd vjernici nikada ne kažu "ja sam vjernik i zato mi je to..." ili "religija x o tome kaže..." onda se nevjernici ne smiju petljati u teme o religijama.

Ali ako se vjernici na spomenuti način jave na drugim temama, time su sami dozvolili da se nevjernici javljaju na njihovim temama.

Valjda sam ti bio dovoljno jasan, mogu ti ja to i jednostavnije ako treba.
Prvo, provociranje i mene ovim jalijaskim karafekama nece te nigdje odvesti. Prestani biti bezobrazan.

Drugo, opet si sebi uzeo za pravo da tumacis sta ce moderacija dozvoliti a sta ne. Jednostavno, nije tvoje mjesto da tumacis da li cemo mi dozvoliti vjernicima da pisu na drugim pdf-ovima da su vjernici. Nije tvoje mjesto da uopste komentarises o cemu ce se pisati. I sta ce moderacija dozvoliti.

Trece, ti pretjerano provociras pojedince na ovom pdf-u zato sto su vjernici. To je najnizi poriv, koji moras obuzdati. Ako I vjernik to isto bude radio tebi zato sto si ateist na drugim pdf-ovima, reci cu mu isto.

Ako tebe nervira svako iskazivanje vjerskih osjecanja, to je samo tvoj problem. Mozes izabrati da ignorises.

Ovaj pdf neces vise svoditi na provociranje.
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

Požar koji je u noći s ponedjeljka na utorak buknuo u gospodarskoj zgradi uz crkvu u Svetištu Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici stavljen je pod kontrolu, a izgorjela je zgrada u kojoj je bila dvorana te predavaonica za mlade...
..zanimljivo je da je u prostorijama koje je zahvatio požar, čitav ostao samo jedan plastični kip Majke Božje visok oko 20 centimetara.
Mnogi će ovaj slučaj povezati s činjenicom da je i prije 140 godina, u velikom požaru 1880. godine kod gradnje crkve, veliki požar uništio veliki dio objekta, ali je glavni oltar s kipom Majke Božje Bistričke ostao neoštećen.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Katolička crkva

Post Postao/la Hannibal »

FB_IMG_1605686076983.jpg
3
3 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Katolička crkva

Post Postao/la storm »

Točno me strah, svaki put kad se ti javiš na ovim temama :valja
3
3 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

..ja već mislio da me zove za krštenog kuma.. :tjesi
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Katolička crkva

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 21 nov 2020, 22:42 ..ja već mislio da me zove za krštenog kuma.. :tjesi
Hajde da ga podijelimo...ja ću mu biti krizmeni :oo
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

storm je napisao/la: 21 nov 2020, 22:51
laga-nini je napisao/la: 21 nov 2020, 22:42 ..ja već mislio da me zove za krštenog kuma.. :tjesi
Hajde da ga podijelimo...ja ću mu biti krizmeni :oo
...može krizmeni se mora više isprsit... :d
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Katolička crkva

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 21 nov 2020, 22:56
storm je napisao/la: 21 nov 2020, 22:51

Hajde da ga podijelimo...ja ću mu biti krizmeni :oo
...može krizmeni se mora više isprsit... :d
Ma ja kontam, dok si još u snazi, hajde ti prvi :oo
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Katolička crkva

Post Postao/la laga-nini »

...a to što kažeš ..samo ne znam kako ću ga držat tu mrcinu...
2
1 slika 1 slika
Odgovori

Natrag na “Religija”