Akademsko nepoštenje

Od kolijevke, pa do groba...
Moderator: Moonlight
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Moonlight »

Pokušala sam jednom sociologiju prepisati i bio je to fijasko pravi. Kasnije sam učila cijelo ljeto i položila je.

Iz mikro ekonomije mi je kolega sapnuo jedno pitanje, a ja njemu dozvolila da prepise zadatak. 9ku sam dobila.

Svaki sam položila svojim znanjem. Neke sam učila danima, neke bez učenja, sve zavisi.
Nisam pobornik prepisivanja. Obije se o glavu neznanje kad tad
3
3 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Mehaning »

Na faks je samnom pohađao jedan izuzetno vrijedan đak... :ovaj

Svi smo kopirali zapiske od njega, a nisam siguran, ako je nekad dobio ocenu manju od 9... :ovaj

Da bi prepisivao, nije mu ni na pamet palo, dok smo ostali voljeli popraviti ocjenu tako, da smo ponešto prepisali od njega... :meha2

Oni, koji su ga bolje poznali, znali su reči, da je njegov stari neki JLA oficir, da ima ujutro ustajanje, pa tjelovježba i onda učenje cijeli dan. Nije se ga moglo vidjeti nigdje poslje faksa... :meha1

I tako smo polako ipak po večini zaključili faks i zaposlili se... :cool

Čujem, da sad u nekoj Iskri usklađuje Njemačku dokumentaciju na Slovenski jezik... :sok

Mi, koji smo prepisivali od njega, daleko smo konstruktivniji u životu... :meha2
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la lejlamo »

pa ko šta je pouka...nigdje veze.

akademsko znanje nije garant uspjeha u životu, naravno, ali akademsko (ne)poštenje mnogo govori o osobi.
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Mehaning »

lejlamo je napisao/la: 03 dec 2020, 10:22 pa ko šta je pouka...nigdje veze.

akademsko znanje nije garant uspjeha u životu, naravno, ali akademsko (ne)poštenje mnogo govori o osobi.
Ovisi, kako gledaš na stvari... :ovaj

Netko, tko je radi učenja recimo potpuno propustio recimo društveni život, sigurno je odrastao u drugačiju osobu od onoga, koji se je tu i tamo znao družiti sa ostalim studentima... :ovaj

Mene naprimijer termodinamika nije zanimala ama baš ništa. Prepisao sam je, jer bez tog predmeta nebi faks završio, a pošto mi je nezanimljiva, nisam se sa tom materijom nikad ni bavio a i dalje mi je mrsko nešto izračunati, ako baš moram... :malagani

Možda sam to dva puta u karieri napravio... :ovaj

Ono što me je zanimalo, nisam ni trebao prepisivati. Pneumatiku sam naučio još njih deset, da su položili ispit... :djed

Još i danas živim od toga... :ovaj

Vjerovatno je razlika, kad prodaješ strojeve, ili "akademskost"... :ovaj
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la lejlamo »

Ma meni samo nije jasno kako povezuješ akademsko poštenje i učenje sa slabim socijalnim kontaktima..
a na temu bi se imalo mnogo reći, sa raznih aspekata vodeći se nečijim razlozima i stavovima prema akademskom (ne)poštenju
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Mehaning »

lejlamo je napisao/la: 03 dec 2020, 10:48 Ma meni samo nije jasno kako povezuješ akademsko poštenje i učenje sa slabim socijalnim kontaktima..
a na temu bi se imalo mnogo reći, sa raznih aspekata vodeći se nečijim razlozima i stavovima prema akademskom (ne)poštenju
Možda radi toga, jer moraš za završiti strojarstvo, potrošiti puno više vremena, nego za neke druge studije... :ovaj
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la lejlamo »

ne znam, ja sam mišljenja ukoliko te nešto zanima i želiš učiti o tome, ne postoji teži i lakši studij. za mene bi studij prava ili politologije bio teži od bilo koje mehanike. :zbunj
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Mehaning »

lejlamo je napisao/la: 03 dec 2020, 10:57 ne znam, ja sam mišljenja ukoliko te nešto zanima i želiš učiti o tome, ne postoji teži i lakši studij. za mene bi studij prava ili politologije bio teži od bilo koje mehanike. :zbunj
Mene je strojarstvo jako zanimalo i večinu materije sam se volio učiti, dok me neki djelovi ili smjerovi jednostavno nisu zanimali i ne zanimaju me ni danas... :ovaj

Najvjerovatnije me nikad ni neče zanimati... :meha1

Plus toga smo imali neke profesore, koji su zahtjevali na pamet učenje nekih formula, koje su več tada bile neupotrebljivo zastarjele... :meha2

Sječam se, da smo maorali znati sve o nekom uređaju za mjerjenje pritiska i pretoka fluida, a imali smo ga na našem faksu, a znalo se je samo za još jedan u minhenskom tehničnom muzeju... :face

Sad mogu digitalnu variantu kupiti za manje od 500€... :meha2

Kod takvih imbecila od profesora, ni malo ne zamjeram studentima, ako prepišu nešto... :meha1

Kad imam novog radnika na probi, jako se brzo vidi, ako je upotrijebliv ili ne... :djed
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Heidi »

Nije uvijek samo interesovanje ucenika upitno, vec I profesora, ucitelja. Kako budi interes djaka, nacin na koji predaje, koliko je shvatio ozbiljno svoje zanimanje.

Onda mozemo izvuci jasniju sliku o ucenicima u okviru nepostenja na njegovim casovima.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la lejlamo »

naravno. i sama sam napisala da se, prilikom donošenja zaključka o osobi na temelju akademskog (ne)poštenja treba uzeti u obzir kada i zašto je (ne)pošten.

međutim, varanje će uvijek biti to-varanje. a razlozi koji dovedu do toga su različiti.
nekme će biti opravdanje, a nekome nema opravdanja za varanje.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Heidi »

Varala sam I ne pravdam se. Jeste prljav potez. U mom slucaju to mogu opisati kao bezobrazluk. Prepisala sam formule iz hemije, sjecam se, ekonomija mi je bila dosta suha, pravila sa mostice na dlanovima :ooo I informatika mi bila mucna, dok sam nekim predmetima bila zaludjena.

Ali, nisam nikad nikog prevarila, zavukla, izigrala, izdala, prodala osim sebe.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la lejlamo »

Ja sam napisala da sam se osjećala loše kada sam od pripravnice kojoj sam bila savjetnik dobila plagijat pripremu, a trebala je biti autorsko djelo.
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Mehaning »

lejlamo je napisao/la: 03 dec 2020, 13:59 Ja sam napisala da sam se osjećala loše kada sam od pripravnice kojoj sam bila savjetnik dobila plagijat pripremu, a trebala je biti autorsko djelo.
Plagirati nečiji rad ili prepisati formulu sa šalabahtera, koju po tebi ne trebaš znati na pamet, ipak mislim da nije usporedivo... :ovaj
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Socrates »

Mehaning je napisao/la: 03 dec 2020, 15:24
lejlamo je napisao/la: 03 dec 2020, 13:59 Ja sam napisala da sam se osjećala loše kada sam od pripravnice kojoj sam bila savjetnik dobila plagijat pripremu, a trebala je biti autorsko djelo.
Plagirati nečiji rad ili prepisati formulu sa šalabahtera, koju po tebi ne trebaš znati na pamet, ipak mislim da nije usporedivo... :ovaj
Nije stvar uporedjivanja ove dvije stvari, nego je stvar sto si prepisivanjem formule stekao nepostenu prednost nad ljudima koji nisu prepisali formulu. Radi se o postovanju pravila koja su ista za sve.

Koliko god se slazem da je trazenje da se znaju sve formule napamet pretjerano, ako su odredjena pravila, ona moraju biti ista za sve, inace je integritet nastave doveden u pitanje.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Heidi »

Djeco, ne prepisujte!

Bolje ponavljajte razred.

:oo
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Socrates »

Ili naucite. :zbunj
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Akademsko nepoštenje

Post Postao/la Mehaning »

Socrates je napisao/la: 03 dec 2020, 15:31
Mehaning je napisao/la: 03 dec 2020, 15:24

Plagirati nečiji rad ili prepisati formulu sa šalabahtera, koju po tebi ne trebaš znati na pamet, ipak mislim da nije usporedivo... :ovaj
Nije stvar uporedjivanja ove dvije stvari, nego je stvar sto si prepisivanjem formule stekao nepostenu prednost nad ljudima koji nisu prepisali formulu. Radi se o postovanju pravila koja su ista za sve.

Koliko god se slazem da je trazenje da se znaju sve formule napamet pretjerano, ako su odredjena pravila, ona moraju biti ista za sve, inace je integritet nastave doveden u pitanje.
Sječam se primjera, kad smo zajednički učili sa prijateljima od kojih je jedan stvarno imao fotografsko sječanje... :ovaj

Taj je znao na pamet čak i sve ono, što nebi trebao... :meha2

Potrošio sam čudo vremena sa njime, da sam ga barem donekle naušio te formule i upotrebljavati... :face

Pošto je bilo na ispitu par zadataka za riješiti, a večina teorija, na kraju je dobio čak i veču ocjenu od mene... :meha2

Danas više ne radi u strojarstvu, jer je sam došao do toga, da je jednostavno neupotrijebliv u struci i bavi se osiguranjima... :meha2

I dalje smatram, da ako neko preskoči glupe zahtjeve profesora, nije baš nikome štetu napravio... :meha1
0
Odgovori

Natrag na “Obrazovanje”