Ko je danas normalan?

Misli i nemisli...
Moderator: Heidi,Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Ko je danas normalan?

Post Postao/la storm »

I šta je uopće pojam normalnosti?

Sa jedne strane, tko je u kalupu, normalan je većini, dok opet sve najljepše stvari, daje nenormalnost..
Naučnici, muzičari, umjetnici svih smjerova, tek u nenormalnosti naprave proboj, naprave nešto od koristi čovječanstvu...
Razmišljam i,da li nas toliko privlači zapadni svijet, jer tamo i ne moraš biti normalan, da bi uspio u nečemu...
U nekim pak totalitarnim režimima, samo je normalnost prihvatljiva, ostalo se cak i sankcionira nekad.
Po čemu ste vi normalni?
Jeli to život u propisanoj formi, sa skalom dozvoljenih odstupanja?
2
2 slika
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Podrinjac »

Svak ima svoju definiciju normalnosti, finoce, etc. Nekome je neko fin i normalan, dok taj isti drugom nije. Zato ne volim kad me neko hvali sa normalan i fin. To su nedorečeni pojmovi.
Svi za sebe kazemo da smo normalni. I onaj najveći mafijas ce za sebe reci da je normalan.
0
blinkonce
Reactions:

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la blinkonce »

Ja nisam.

Salim se. Mislim da nisam neko ko moze da kaze sta je normalno a sta ne..
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Podrinjac »

Većina ih i ne zna percepciju normalnosti. Zato se od osobe do osobe razlikuje.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la storm »

Podrinjac je napisao/la: 09 sep 2020, 18:16 Svak ima svoju definiciju normalnosti, finoce, etc. Nekome je neko fin i normalan, dok taj isti drugom nije. Zato ne volim kad me neko hvali sa normalan i fin. To su nedorečeni pojmovi.
Svi za sebe kazemo da smo normalni. I onaj najveći mafijas ce za sebe reci da je normalan.
Dobro, zakonski okviri, kriminal, ne znam da li svrstati u pitanje normalnosti...normalno (čuj normalno :valja ) da nisu normalni za ostale...
Mada je on sasvim normalan na prvi pogled...ujutro pozdravi susjede, ide sa obitelji na more, vodi ženu na godišnjicu braka nekud...
A i društvene norme se mijenjaju...
Danas su neke prilično čudne zapravo
0
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Lana »

Normalno postaje ono sve na sta smo navikli..
Nema danas nista da nije normalno :zbunj
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Socrates »

Ne znam ni sta bih rekao na ovu temu.

Da mi je da malo zavirim u tudje mozgove. Meni moj dosadio.

Ipak, imaju neke granice normalnosti oko kojih se vecina, bar mislim, slaze.

Ostalo je sve za raspravu.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Mehaning »

:ovaj
0
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la carobnjak_N »

Normalnost je cisto statisticka kategorija. Ako svi hodaju na rukama, a ti na nogama, ti nisi normalan.
To je rekao Zarko Puhovski i slazem se s njim.

Pitanje mjere je bitnije od pitanja normalnosti.
Mjera je estetska kategorija i pretjerivanje poruznjuje covjeka, kao kod karikature. Negdje si izgubio mjeru i pretjerao si . Tako se gubi i vanjska i unutrasnja ljepota.
Ali kako znati ispravnu mjeru ?
Vjerujem da svaki covjek to moze prepoznati u prirodi
kao ljepotu. Ljepota je arhetip usadjen u covjeka, mozda od prirode , mozda od Boga, kako vec ko vjeruje.
Ta mjera ili osjecaj za lijepo se moze izgubiti pod razno raznim utjecajima. Izgubis mjeru i narusavas i psihicko i fizicko zdravlje.
Krleza je napisao da je za njega moral pitanje mjere.
Kaze, onako ljutito u jednoj knjizi, da kad bi presjekao naseg covjeka po unutrasnjosti ( misli na psihu) , da ne bi nasao nikakvu mjeru za estetiku, nego samo hrpu pretjerivanja. Mozda je i on malo pretjerao ali nije puno.

Jednom prilikom sam u planini sreo dva penzionisana profesora medrese kako beru sipurak.
Tamam su tad bili ovi izbori za reisa i ja se malo zadam s njima u razgovor da vidim sta misle.
Ovaj jedan je opro sve redom , ovaj drugi je cutao i jedino sto je rekao jeste : sve ti je receno u suri Rahman i ajetom da je nad svime stvorenim terazija ( vaga za mjeru) i da treba biti umjeren u svemu i da Allah ne voli ljude koji pretjeruju.

Zanimljivo mi je bilo da su dva jako razlicita svjetonazora, Krlezin ateisticki i ovog profesora sa medrese nekako dosli do istog zakljucka.
1
1 slika
blinkonce
Reactions:

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la blinkonce »

Meni tata jednom rece da nisam normalna jer ne pijem kafu. Ono normalno je sto vecina radi a ti posto ne radis sto vecina radi nisi normalna. 😂
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Podrinjac »

Većina je mjera normalnosti. Ako ne pratiš vecinu, ne spadaš u sferu normalnosti.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Socrates »

To o umjerenosti je od Aristotelove teze o moralnom zivotu.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
blinkonce
Reactions:

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la blinkonce »

Socrates je napisao/la: 09 sep 2020, 18:57 To o umjerenosti je od Aristotelove teze o moralnom zivotu.
Hvala
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Socrates »

Svejedno, da se svi ponasamo umjereno, I sa izbjegavanjem svih ekstrema, kao sto su Aristotel I Plato definirali virtues (vrline) i vices (mane), namece se pitanje koje je storm nagovjestio u uvodnom postu.

Niko, recimo, ne moze tvrditi da su Isus I Muhamed bili umjereni. Naprotiv. Ista je stvar kad se uzme u obzir bilo koje ljudsko djelovanje koje je obiljezilo ljudsku vrstu. Pozitivno I negativno.

Svijet bi bio totalno drukcije mjesto da nije bilo neumjerenosti. Bolje ili gore, pitanje je.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la carobnjak_N »

Vrlo je jednostavno. Ja sam to ispricao prijatelju i on je na prvu rekao da nemamo svi isti osjecaj za mjeru i da je to onda relativno.
Ja sam o tome kontao prije, dosao do slicnog zakljucka ali sam jos malo se zadao i skontao da je univerzalna mjera , potvrdjena zdravljem.
Mozes ti pretjerivati sa ljutom hranom jer tako volis, to je tvoja mjera ali ce ti otici jetra.
S cim god da pregonis tijelo ali i psiha ce ti slati signal.
Znaci imas u sebi to vec.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Socrates »

Ne razmislja svako uvijek samo o tome sta je najbolje za njega, njegovu psihu i tijelo.

Recimo, sasvim je sigurno da je Morrison znao da ga droga I alkohol ubijaju. Sa druge strane, on sasvim sigurno ne bi bio Morrison kojeg poznajemo iz pjesama koje je napisao da nije tako samoubilacki koristio drogu I alkohol.

Steve Jobs jednom rece da mu je LSD najvise pomogao u kreativnosti I da bez koristenja istog u mladosti on nista ne bi stvorio.

Ovakvih primjera je milion. Ja navodim ove iz popularne kulture, koji su svima bliski.

Van Gogh ne bi naslikao nista ni blizu onom sto jeste da nije mentalno obolio.

Ili, cak indirektni efekat. Da Syd nije mentalno obolio, Waters vjerovatno ne bi nikad stvorio cetiri (?) nesvakidasnja konceptualna albuma.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Ko je danas normalan?

Post Postao/la Hannibal »

jucer idem sa kolegicom jednom stranom ceste, drugom stranom prolazi jedan frajer, nije bas tacan, i pokazuje mi srednji prst 🙄 haj i nekako da sam bijo sam, nego cura pored mene i on se glupira, sta covjek da mu radi jbt
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Odgovori

Natrag na “Filozofija”