Religija, nauka...

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 22 feb 2023, 11:41 Mene izbezumljuje incestuozno društvo nakon Adama i Eve...
Oko Adama i Eve i mene muči jedna druga stvar... :ovaj

Znamo več, da sav mitohondrijski DNK dobivamo po majci, a čitao sam več studiju, da su u početnom stadiju svi embiji ženskoga spola... :ovaj

Po nekoj logiki, izgleda da je Bog prvo Evu sklopio... :ovaj

Mislim, da je priča išla nekako tako:

Bog je napravio Evu, da mu malo smeta po rajskome vrtu... :ovaj

Ali Eva ko Eva, počela je krasti jabuke, pa mu je to dosadilo... :meha2

Radi mira je sklopio još Adama i rekao Evi: "Evo ti Adam, pa se ti ljepo iebi, a moje jabuke pusti na miru"... :meha2
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Mehaning »

@Fatih , jedno ozbiljno pitanje za tebe... :ovaj

Kako znamo, več puno godina posjedujemo znanje, kako iz materije stvoriti energiju... :ovaj

Baš sam malo prije naložio kamin... :ovaj

Zamisli, da nekoga dana ipak ovladamo znanjem, kako stvoriti obrnuti proces. Mogli bi direktno iz energije stvarati materiju. Mogli bi recimo lako naprinatati čuda stvari... :sret

Kako bi znanje raslo, a život nije ništa drugo nego pravilno raspoređene osnovne materije, možda za nekih par hiljada godina uspjemo isprintati bakteriju... :ovaj

A sad mi se javlja dilema... :sok

Ako se iz te bakterije razvije nešto pametno, jesmo li mi barem za to "nešto" Bog i stvoritelj... :sok
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36507
Postovi: 29575
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 28 feb 2023, 10:32
storm je napisao/la: 22 feb 2023, 11:41 Mene izbezumljuje incestuozno društvo nakon Adama i Eve...
Oko Adama i Eve i mene muči jedna druga stvar... :ovaj

Znamo več, da sav mitohondrijski DNK dobivamo po majci, a čitao sam več studiju, da su u početnom stadiju svi embiji ženskoga spola... :ovaj

Po nekoj logiki, izgleda da je Bog prvo Evu sklopio... :ovaj

Mislim, da je priča išla nekako tako:

Bog je napravio Evu, da mu malo smeta po rajskome vrtu... :ovaj

Ali Eva ko Eva, počela je krasti jabuke, pa mu je to dosadilo... :meha2

Radi mira je sklopio još Adama i rekao Evi: "Evo ti Adam, pa se ti ljepo iebi, a moje jabuke pusti na miru"... :meha2
Likvidirati će nas @Fatih :valja
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 28 feb 2023, 15:13
Mehaning je napisao/la: 28 feb 2023, 10:32

Oko Adama i Eve i mene muči jedna druga stvar... :ovaj

Znamo več, da sav mitohondrijski DNK dobivamo po majci, a čitao sam več studiju, da su u početnom stadiju svi embiji ženskoga spola... :ovaj

Po nekoj logiki, izgleda da je Bog prvo Evu sklopio... :ovaj

Mislim, da je priča išla nekako tako:

Bog je napravio Evu, da mu malo smeta po rajskome vrtu... :ovaj

Ali Eva ko Eva, počela je krasti jabuke, pa mu je to dosadilo... :meha2

Radi mira je sklopio još Adama i rekao Evi: "Evo ti Adam, pa se ti ljepo iebi, a moje jabuke pusti na miru"... :meha2
Likvidirati će nas @Fatih :valja
I to slovenskim Arex-om, 9mm. Da vam porodice ne kukaju da vas je ubilo nesto tudje. :valja
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 01 mar 2023, 03:24
storm je napisao/la: 28 feb 2023, 15:13

Likvidirati će nas @Fatih :valja
I to slovenskim Arex-om, 9mm. Da vam porodice ne kukaju da vas je ubilo nesto tudje. :valja
Trebao sam raditi za taj Arex, prije nekih 15 ili više godina... :ovaj

Pokazao mi je čovjek moj dosje. Preispitali su me od dječjeg vrtiča dalje, da sam i mogao uči u firmu i da su htjeli imati posla samnom... :face

Trebali su stroj za sastavljanje nekakvih redenika, ali sam ja tada odlučio, da nije sve u novcu i da neču raditi za industriju, koja zarađuje na ubijanju... :meha1

Nije mi ni dan danas žao... :djed
2
1 slika 1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 01 mar 2023, 09:00
Fatih je napisao/la: 01 mar 2023, 03:24

I to slovenskim Arex-om, 9mm. Da vam porodice ne kukaju da vas je ubilo nesto tudje. :valja
Trebao sam raditi za taj Arex, prije nekih 15 ili više godina... :ovaj

Pokazao mi je čovjek moj dosje. Preispitali su me od dječjeg vrtiča dalje, da sam i mogao uči u firmu i da su htjeli imati posla samnom... :face

Trebali su stroj za sastavljanje nekakvih redenika, ali sam ja tada odlučio, da nije sve u novcu i da neču raditi za industriju, koja zarađuje na ubijanju... :meha1

Nije mi ni dan danas žao... :djed
Iznenadjujes me, Meha prijatelju moj. Ako je posao bio dobar, zasto si imao te moralne dileme? Ako se uzme u obzir tvoj odnos prema evoluciji, svako ubijanje tim oruzjem je rezultat prirodne selekcije modernog doba, nije li tako? :ovaj :fatih
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Fatih »

I, ne trolajte vise temu, na Mehaningovu sugestiju sam napravio drugu temu. A tebe Storme, tebe cu prijaviti i kardinalu i Papi za ovu herezu koju citam ovdje. :djed
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 01 mar 2023, 03:24
storm je napisao/la: 28 feb 2023, 15:13

Likvidirati će nas @Fatih :valja
I to slovenskim Arex-om, 9mm. Da vam porodice ne kukaju da vas je ubilo nesto tudje. :valja
Ako se pred ogledalom skineš do pojasa, možda češ primijetiti, da je ipak veča vjerojatnost, da su se muškarci razvili iz žena i ne obrnuto... :sok
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 02 mar 2023, 02:36
Mehaning je napisao/la: 01 mar 2023, 09:00

Trebao sam raditi za taj Arex, prije nekih 15 ili više godina... :ovaj

Pokazao mi je čovjek moj dosje. Preispitali su me od dječjeg vrtiča dalje, da sam i mogao uči u firmu i da su htjeli imati posla samnom... :face

Trebali su stroj za sastavljanje nekakvih redenika, ali sam ja tada odlučio, da nije sve u novcu i da neču raditi za industriju, koja zarađuje na ubijanju... :meha1

Nije mi ni dan danas žao... :djed
Iznenadjujes me, Meha prijatelju moj. Ako je posao bio dobar, zasto si imao te moralne dileme? Ako se uzme u obzir tvoj odnos prema evoluciji, svako ubijanje tim oruzjem je rezultat prirodne selekcije modernog doba, nije li tako? :ovaj :fatih

Znam, da ti nije bila namjera, ali ovaj post me malo vrijeđa... :djed

Po tvome, ide ili religija, ili prvinski nagon... :ovaj

Pogledaj malo oko sebe i ne možeš ne primijetiti, koliko je ljudska savjest napredovala samo u povjesti, koju imamo zapisanu, uprkos religijama... :ovaj

Puno manje, nego bi barem neki, željeli, ali napredka jednostavno ne možeš ne primijetiti... :ovaj

Za mene recimo znaš, koliki sam vjernik, a činjenica je, da se pridržavam nekih "pravila" puno više nego deklarirani vjernici koje znam. Ne zato, jer se je neko našao, da mi to zatupljuje u glavu, nego zato, jer mislim, da je tako u redu i sam se radi toga bolje osječam. I radi toga ne očekujem nikakve nagrade u nekakvom zagrobnom životu, nego več sada ubiram plodove, tako da imam mirnu i zadovoljnu savjest... :ovaj

Učenja, koja mi se čine glupa, za što imam sasvim utemeljene razloge, naravno se ne pridržavam... :meha1

Evolucija nije nešto, što bi mi trebali ubrzavati i mješati se u nju. Pogledaj samo, što smo uspjeli od vuka napraviti u par hiljada godina, sa svojim mješanjem:

slika
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 02 mar 2023, 10:04
Fatih je napisao/la: 02 mar 2023, 02:36

Iznenadjujes me, Meha prijatelju moj. Ako je posao bio dobar, zasto si imao te moralne dileme? Ako se uzme u obzir tvoj odnos prema evoluciji, svako ubijanje tim oruzjem je rezultat prirodne selekcije modernog doba, nije li tako? :ovaj :fatih

Znam, da ti nije bila namjera, ali ovaj post me malo vrijeđa... :djed

Po tvome, ide ili religija, ili prvinski nagon... :ovaj

Pogledaj malo oko sebe i ne možeš ne primijetiti, koliko je ljudska savjest napredovala samo u povjesti, koju imamo zapisanu, uprkos religijama... :ovaj

Puno manje, nego bi barem neki, željeli, ali napredka jednostavno ne možeš ne primijetiti... :ovaj

Za mene recimo znaš, koliki sam vjernik, a činjenica je, da se pridržavam nekih "pravila" puno više nego deklarirani vjernici koje znam. Ne zato, jer se je neko našao, da mi to zatupljuje u glavu, nego zato, jer mislim, da je tako u redu i sam se radi toga bolje osječam. I radi toga ne očekujem nikakve nagrade u nekakvom zagrobnom životu, nego več sada ubiram plodove, tako da imam mirnu i zadovoljnu savjest... :ovaj

Učenja, koja mi se čine glupa, za što imam sasvim utemeljene razloge, naravno se ne pridržavam... :meha1

Evolucija nije nešto, što bi mi trebali ubrzavati i mješati se u nju. Pogledaj samo, što smo uspjeli od vuka napraviti u par hiljada godina, sa svojim mješanjem:

slika
Nikako mi nije bila namjera da te uvrijedim, niti sam ikada pomislio za tebe da nemas moral. A to sa vukom...nista to nije sta ovdje rednecks ucinu za samo 100-njak godina. :valja
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Religija, nauka...

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 02 mar 2023, 09:49
Fatih je napisao/la: 01 mar 2023, 03:24

I to slovenskim Arex-om, 9mm. Da vam porodice ne kukaju da vas je ubilo nesto tudje. :valja
Ako se pred ogledalom skineš do pojasa, možda češ primijetiti, da je ipak veča vjerojatnost, da su se muškarci razvili iz žena i ne obrnuto... :sok
I ne vidjeh da si ovo pisao (iako si citirao nesto sto nema bas veze sa ovim sto si pisao :ooo )

Ako mislis na grudi (bradavice preciznije).. pa, znas i sam da do odredjenog perioda fetus nema pol. Prije nastanka pola, fetus je nesto kao "blueprint" za svaku buducu bebu. Nakon odredjivanja pola, stvari se pocinju razlikovati.

Ako je Adam stvoren prvi, onda je morao imati istu osobinu kao i danasnji muskarci. Imajuci bradavice ne mora znaciti da smo nastali svi od zene (nasuprot od muskarca) u religijskom kontekstu. Ako ih je imao prvi covjek, logicno je da cemo ih imati i mi. A, zasto ih imamo, ako ne igraju neku funkcionalnu ulogu? Sa gledista evolucionista, mi ih uopste ne trebamo. OK, ako je vec tako, zasto se evolucija za ove milione godina nije potrudila malo vise da to do sada "izbaci"? Zasto se fetusu ranije ne dodijeli pol, prije nego sto muskarci pocnu razvijati bradavice (i jos neke stvari, i kod zenskih i muskih fetusa)? Mislim, dovoljno je vremena proteklo (ako ne za modernog covjeka, onda za njegove pretke i ostale sisare).

Moje nenaucno, vjersko misljenje je da i muskarci imaju bradavice sa razlogom (osjetljivi nervni zavrseci u njima). I slijepo crijevo se donedavno smatralo potpuno nepotrebnim od strane mnogih, dok je danas misljenje da ipak ima ulogu preovladavajuce (vjerujem da znas o cemu se radi).

Ne zelim na ovu temu da trosim puno vremena, znam da se nikada necemo sloziti. Ali, malo razmijeniti misljenje nije na odmet, sve dok je u okviru civilizovanog dijaloga, bez obzira na to koliko nam se tudje misljenje cinilo stranim. :ok
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 02 mar 2023, 22:17
Mehaning je napisao/la: 02 mar 2023, 09:49

Ako se pred ogledalom skineš do pojasa, možda češ primijetiti, da je ipak veča vjerojatnost, da su se muškarci razvili iz žena i ne obrnuto... :sok
I ne vidjeh da si ovo pisao (iako si citirao nesto sto nema bas veze sa ovim sto si pisao :ooo )

Ako mislis na grudi (bradavice preciznije).. pa, znas i sam da do odredjenog perioda fetus nema pol. Prije nastanka pola, fetus je nesto kao "blueprint" za svaku buducu bebu. Nakon odredjivanja pola, stvari se pocinju razlikovati.

Ako je Adam stvoren prvi, onda je morao imati istu osobinu kao i danasnji muskarci. Imajuci bradavice ne mora znaciti da smo nastali svi od zene (nasuprot od muskarca) u religijskom kontekstu. Ako ih je imao prvi covjek, logicno je da cemo ih imati i mi. A, zasto ih imamo, ako ne igraju neku funkcionalnu ulogu? Sa gledista evolucionista, mi ih uopste ne trebamo. OK, ako je vec tako, zasto se evolucija za ove milione godina nije potrudila malo vise da to do sada "izbaci"? Zasto se fetusu ranije ne dodijeli pol, prije nego sto muskarci pocnu razvijati bradavice (i jos neke stvari, i kod zenskih i muskih fetusa)? Mislim, dovoljno je vremena proteklo (ako ne za modernog covjeka, onda za njegove pretke i ostale sisare).

Moje nenaucno, vjersko misljenje je da i muskarci imaju bradavice sa razlogom (osjetljivi nervni zavrseci u njima). I slijepo crijevo se donedavno smatralo potpuno nepotrebnim od strane mnogih, dok je danas misljenje da ipak ima ulogu preovladavajuce (vjerujem da znas o cemu se radi).

Ne zelim na ovu temu da trosim puno vremena, znam da se nikada necemo sloziti. Ali, malo razmijeniti misljenje nije na odmet, sve dok je u okviru civilizovanog dijaloga, bez obzira na to koliko nam se tudje misljenje cinilo stranim. :ok
Možemo se mi zajebavati oko Adama i Eve. Priča je puna rupetina, pa je uvijek zahvalna tema, za neslaganje... :ovaj

Činjenica je, da je ljudski DNK več toliko istražen, da su u njemu nađeni zapisi od bakterije, preko vodozemca dalje... :ovaj

Ti sad naravno možeš birati, očeš se osloniti na znanost, ili češ se osloniti na priče ljudi, koji su imali jako ograničeni kapacitet razumijevanja i trebali su vjeru čak i da si guzicu operu... :face

U biti neče biti neke štete u bilo kojem primjeru... :ovaj
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Fatih »

Oslanjam se na znanost u najvecoj mjeri, naravno. Ali ti si bas samo na taj fazon..."nauka, nauka, nauka!", da nimalo ne zaostajes za onima koje prozivas - imas potpunu vjeru u sve teorije koje nauka nudi danas (s tim, da ti vjerovatno "znas"/vjerujes da ce jednog dana i ono sto ne znamo danas biti objasnjeno).

Nego, nemam ja problema sa naukom, ali, pitam te koja nauka? O evoluciji, o kojoj trenutno pricamo? Gdje se kaze da skoro sve znamo danas, samo ce nam trebati jos nesto vremena da to i dokazemo? Koliko vremena treba bilo kome, ko zeli da ovu teoriju potvrdi, da jednostavno nadje fosile koji su dokaz prelaska JEDNE VRSTE U DRUGU? Gledao frajer kljunove vrabaca na Galapagosu i na osnovu njegovih obzervacija, danasnja TE se najvise oslanja na njegovo ucenje. Ali, ti vrapci, stari valjda milione godina, i dalje su bili vrapci, nije im pocela rasti surla ili ocnjaci . Za mene je to adaptacija unutar vrste, nikako dugi proces prelaska u drugu.

Ponovo pitam, gdje su ti "prelazni fosili"? Da jednom za svagda zacepite usta svima nama, nevjernim Tomama? Na kraju, kada spominjes DNK, i da se u njemu mogu vidjeti zapisi od bakterije, da li znamo je li bakterija bila prvi oblik zivota? Ako nije, sta je onda to bilo? A, ako se ne zna, nije tesko reci, "ne zna se". Ipak, mozda ja na znam, zato i pitam. Ali, poprilcno sam siguran da ne znamo ni to.

Za tebe je vjera u Boga prica ljudi, koji su bili ograniceni, dok ja to gledam drugacije. Posto nisam glasnogovornik svih vjernika, govorim ti kao individua i neko ko je muslimam, da prvo treba da naucis bar te osnovne stvari o islamu, pa da bar znas zasto nesto odbacujes. Za druge vjere neka pricaju oni koji im pripadaju.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6039
Postovi: 4659
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 04 mar 2023, 11:07 Oslanjam se na znanost u najvecoj mjeri, naravno. Ali ti si bas samo na taj fazon..."nauka, nauka, nauka!", da nimalo ne zaostajes za onima koje prozivas - imas potpunu vjeru u sve teorije koje nauka nudi danas (s tim, da ti vjerovatno "znas"/vjerujes da ce jednog dana i ono sto ne znamo danas biti objasnjeno).

Nego, nemam ja problema sa naukom, ali, pitam te koja nauka? O evoluciji, o kojoj trenutno pricamo? Gdje se kaze da skoro sve znamo danas, samo ce nam trebati jos nesto vremena da to i dokazemo? Koliko vremena treba bilo kome, ko zeli da ovu teoriju potvrdi, da jednostavno nadje fosile koji su dokaz prelaska JEDNE VRSTE U DRUGU? Gledao frajer kljunove vrabaca na Galapagosu i na osnovu njegovih obzervacija, danasnja TE se najvise oslanja na njegovo ucenje. Ali, ti vrapci, stari valjda milione godina, i dalje su bili vrapci, nije im pocela rasti surla ili ocnjaci . Za mene je to adaptacija unutar vrste, nikako dugi proces prelaska u drugu.

Ponovo pitam, gdje su ti "prelazni fosili"? Da jednom za svagda zacepite usta svima nama, nevjernim Tomama? Na kraju, kada spominjes DNK, i da se u njemu mogu vidjeti zapisi od bakterije, da li znamo je li bakterija bila prvi oblik zivota? Ako nije, sta je onda to bilo? A, ako se ne zna, nije tesko reci, "ne zna se". Ipak, mozda ja na znam, zato i pitam. Ali, poprilcno sam siguran da ne znamo ni to.

Za tebe je vjera u Boga prica ljudi, koji su bili ograniceni, dok ja to gledam drugacije. Posto nisam glasnogovornik svih vjernika, govorim ti kao individua i neko ko je muslimam, da prvo treba da naucis bar te osnovne stvari o islamu, pa da bar znas zasto nesto odbacujes. Za druge vjere neka pricaju oni koji im pripadaju.

Evo, ovo je moj zadnji post na temi o religijama, a najvjerovatnije i zadnji komentar na bilo kome forumu... :ovaj

Nisi ti ništa krivo napisao, nego sam skužio, da mi se jednostavno više neda... :ovaj

A u biti mi nije baš ni stalo... :ovaj

Mogao bi sada ljepiti dokaze i pronalazke, ali da sada debatiram o Evoluciji tako, da riješavamo Darvina, dođe mi isto kao da debatiramo o procesorima i9 generacije, a debatu počnemo sa Faradayem. Ima se reči, ali brate, dosadno je... :ccc

A nema ni smisla... :ovaj

Ja u biti podupirem to, da si ti vjeran i vjerujem, da si radi toga bolji čovjek. Poznajem par takvih... :ovaj

Na žalost, poznajem i one druge... :ccc

Ja nikad nebi ograničavao nikakvu vjeru, jer je to potpuno kontraproduktivno. Po mojoj teoriji, trebamo samo dovoljno vremena... :meha2

Oko ograničenosti ljudi, koji su pisali svete knjige sam več negdje napisao, da su to bili najučeniji ljudi svoga vremena i ne smatram ih glupima za ono vrijeme. Ali ako se moje današnje razmišljanje kroz 2000 godina našim zamancima neče činiti labavo, nepotpuno, pa i glupo, onda nas najvjerovatnije neče ni biti više... :meha1

Možda nekad ipak skužiš, da nekima vjera jednostavno ne treba... :ovaj



Od mene toliko... :djed
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Fatih »

Ni ja nisam nesto posebno entuzijastican pisati o ovome. I ja poznajem vise ljudi sa "obje strane", koji su sramota za ideje za koje tvrde da se zalazu.

Darwin mi nekako ipak vise korespondira sa Pentium-om bar, nego sa Faradejem, ali OK, neka ostane tako. :oo

Jos cu samo reci, da je pitanje "potrebe" vjere jedno kompleksno pitanje. Svjedoci smo da se neprihvatljivo ponasanje (u biti, vecina stvari koje i tri monoteisticke zabranjuju) kaznjava u skoro svim modernim drustvima (sa nekim iznimkama, kao sto je blud, koji razara mnoge brakove ali je ipak legalan). Pa se onda onima koji nisi pripadnici nijedne religije -ateisti, agnostici, itd., postavlja njima logicno pitanje" Zasto nam uopste treba religija, kao set zakona?". Istina lezi u tome, da su vjerski zakoni samo jedna strana kovanice. Ona druga je ono, o cemu se takodjer moze polemisati satima, sa malom vjerovatnocom, da ce se strane u diskusiji pribliziti i jedan centimetar u svojim stavovima. Zato mislim da su takve diskusije suvisne i neproduktvine.

Najvece neslaganje cu izraziti prema tome, da ne zelis vise pisati na bilo koju temu. :meha1 Neka te, bolan Meha. Ne moras se osjecati obaveznim da pises, ali mozda nekad naidje nesto, pa napises bar par recenica.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Fatih »

Kur'an, Sura El-Enbija 30.ajet

"Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i Zemlja bili jedna cjelina, pa smo ih Mi raskomadali, i da Mi od vode sve živo stvaramo? Pa zar neće vjerovati?".


:djed
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Heidi »

Raskomadali na planete i galaksije?
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”