Religija, nauka...

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4656
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Religija, nauka...

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 21 feb 2023, 22:12
Mehaning je napisao/la: 17 feb 2023, 22:50 E, moj @Fatih ... :ovaj

Ja iskreno mislim, da ćemo razumjeti to, što vi nazivate Bogom, a ja još nemam ime za to, otprilike tada, kad ja uspijem mome mačku objasniti diferencialnu matematiku... :meha2

Moram priznati, da nam več kod zbrajanja na veliko zapinje... :face
:valja

Cuj, niti si ti macak, niti je vjera u Boga diferencijalna matematika. :opa

Kada neko napravi ovakvu usporedbu, kao sto si ti sada, ja prvo moram znati sa kojom vrstom ateiste razgovaram (ima i vas vise "denominacija", a tebe nisam nikada pitao koja su tvoja licna ubjedjenja, vezano za pitanje postojanja Boga - npr, zasto ti licno iskljucujes i mogucnost postojanja Boga, sto je samo po sebi problem, cak i ako si ateista ), posto svi imaju razlicit arsin za argumente koji mu se daju. Najvaznije je da taj arsin mora biti utvrdjen i potvrdjen od obje strane u diksusiji, prije nego se krene u bilo kakvo "dokazivanje" (ne, ne kazem da se Bog moze dokazati empirijski, ali, tvrdim takodjer da niko ne moze dokazati ni suprotno).

Za postojanje bilo cega u univerzumu, mora postojati uzrok. Sve ima svoj pocetak nekom momentu, pa i sam univerzum. Ako idemo tako unazad u beskraj, dolazimo do beskonacne regresije.

Nesto sto nije ograniceno vremenom i prostorom (Bog), jednostavno se ne trazi metodama koje su bas uvijek ogranicene time. Ne mozes magnetom traziti drveni cep.

istipkah ovo na brzinu, nema smisla ni ici dalje. O ovim stvarima je jednostavno tesko diskutovati ovako. Ima tu jako mnogo pitanja koje bih ja volio da ti postavim (a siguran sam da bi i ti imao za mene ili bilo koga ko bi iznosio argumente u prilog postojanju Boga). Opet kazem, jer je jako vazno, prvo bi morali da utvrdimo arsin za argumente, prihvatljiv za obje strane. To jeste moguce, ali, tek onda slijedi prava diskusija.

Ali znam ja da ja i ovo dzaba pisem... zato se predajem bez opaljenog metka. :valja

Znao sam ja oduvijek, da čemo se ja i ti na kraju složiti… :valja

Prvo se moram složiti sa tobom, da forum baš i nije mjesto za debate ovoga tipa. Ja izbjegavam religijske debate iz razloga, da se uvijek nađe netko, tko boga doživljava na dječji način, uvrijeđen zato, jer sam se ja usudio, zamisli, izjeti svoje mišljenje, koje se možda se slaže sa onim, koje su mu kao djetetu nabili u glavu… :muhadzir

Zamišlja Boga, kako sjedi na oblačiču sa dalekozorom i provjerava, kako je tko obučen…

Tu indoktrinaciju djece, prije nego što i stvore kritično razmišljanje u biti možda i najviše zamjeram svim religijama. A znaš i sam, da tamo gdje nema kritičnog razmišljanja, nema ni učenja…

Ali vidiš, dogodi se tu i tamo, da i mene prime volja isprazniti glavu…

Kao što znaš, ja sebe ubrajam u ateiste. Svi ti Bogovi, što ih svetske religije propagiraju u tom smislu, po meni to jednostavno nisu… :meha1

Ja jesam ateista, ali sam na svu tu tematiku pročitao više knjiga, neko što su jih neke uvrijeđene fomašice i vidjele na tu temu. Pročitao sam recimo Bibliju prije nekih četrdeset godina i prije ili kasnije ču pročitati i Kuran. Ako ne prije, ako dočekam penziju… :oo

Usput da napomenem, kako sam se nasmijao, kad sam u Bibliji pročitao, kako je Bog stvorio čovjeka prema svome izgledu…
Kao da se je i sam bog razvio na drveču, pa mu treba tjelo takvog oblika, koji je prikladan za penjanje… :valja

Ja recimo vjerujem, da su stari Sumerci sreli »Elohim« (usput, Hebrejska rječ znači bogove u množini i ne u jednini) a odavno su dokazane poveznice Sumerskih vjerovanja sa kasnijim Abrahamovim vjerama. Vjerujem i to, da su se ti bogovi na neki način trudili stvoriti društvo. U Bibliji se za te tvrdnje lako nađe tematika. U biti je Biblija knjiga sabranih djela ljudi, koji su pisali priče o svedočenjima ljudi, koji su vidjeli stvari, koje baš i nisu razumjeli…

Zamisli, da se možeš vratiti u ona vremena sa upaljačem i aspirinima. Sada bi imali svetoga @Fatiha, ako ne i više od toga... :valja

Ako dobro razmisliš, mi smo več sada na tehnološkoj razini tih Elohima. Neke teorije pričaju o posjetama vanzemaljca, mada je meni bliža teorija, da baš i nismo prva civilizacija na tom kamenčiču i logičnije mi je, da smo imali posla sa nekim ostatcima civilizacije, koja je bila pred raspadom. Pitat če netko, gdje su arheološki dokazi o tome, ali lako je nači gradivo o artefaktima, koje jednostavno ne mogu uvrstiti u do sada poznatu povjest. Ako si bio kada u Rimu, sigurno si primjetio, da su ostatci staroga Rima nekih 5 do 10 metara ispod zemlje, a znamo da je Rim propao tek prije 1500 godina. Zamisli gdje če biti za nekih 10000 godina.

Ako čemo o Bogu, tu se stvari dodatno zakompliciraju…

Ja to u biti ni ne zovem tako, ali moram reči, da bi bio jako iznenađen, da to ne postoji…

Sav život koji poznajemo, sagrađen je na bazi četrivalentnog ugljika. Sagrađeni smo od najosnovnijih materiala koji su u svemiru na razpolaganju. Usput mi da to misliti, da je život puno stariji, nego što i možemo zamisliti. Znamo da se svi napredniji materiali »rađaju« u Supernovama i sudarima Neutronskih zvjezda i da su nastali tek puno nakon tvorbe svemira, kojeg mi poznamo. Iako mislim da je to samo dijelič svega…
Znači mi, ljudi, sagrađeni smo iz osnovnih materiala, i pomoču neutrona, koji lutaju po bjelančevini koju nazivamo mozak čak i nešto malo razmišljamo. Morao bi biti jako ograničen, da ne kažem retardiran, kad bi tvrdio, da ne mogu zamisliti nešto puno naprednije od toga…

Da na kraju zaokružim priču…

Ja sam Ateista, koji ne vjeruje, da su to, što svetske religije predstavljaju kao boga, stvarno to.
Znači vjerujem i jako bi bio iznenađen, da to, što ti nazivaš Bogom ne postoji. U biti bi bilo jako nelogično, da smo mi višak bilo čega… :face

Ali opet, ta sila nema veze sa Elohimima, nego je nešto neusporedivo više od toga. Ali da bi mi mogli i početi razumijeti tako nešto, treba nam još dugi put sazrijevanja… :meha2

Za razliku nekih, meni vjerovanje jednostavno nije dovoljno, nego mi moraju biti stvari logične i moraju se podudarati sa znanjem, koje smo več osvojili. Tek kad mi nečija tvrdnja izdrži logiku fizike, kemije i mehanike, mogu je razmatrati kao moguču…

Mogao bi ti još deset stranica napisati samo o osnovama mojeg razmišljanja. Ne samo o Bogu, nego i o savjesti (da ne upotrijebim riječ »Duša«), svemiru i ima još puno toga a sve je povezano, ali to je više razgovor za dobro društvo uz čaj i keksiče…

A forum je više za zajebanciju… :oo
1
1 slika
Zadnja izmjena: Mehaning, dana/u 22 feb 2023, 10:13, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36490
Postovi: 29557
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

Bogati meha, ti si vjernik 1/1
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4656
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 22 feb 2023, 09:54 Bogati meha, ti si vjernik 1/1
Ni u ludilu... :meha3
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36490
Postovi: 29557
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 22 feb 2023, 09:54
storm je napisao/la: 22 feb 2023, 09:54 Bogati meha, ti si vjernik 1/1
Ni u ludilu... :meha3
Pa vjeruješ da nas je nešto sklopilo...
Jest promašaj, ali sklopilo je :D
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Hannibal »

Fatih je napisao/la: 21 feb 2023, 22:16
Hannibal je napisao/la: 19 feb 2023, 10:55 @Fatih a jel istina brt za one snove poslije istihare?
Da, ako je san prilicno jasan i vezan za ono zbog cega si i klanjao istiharu. Ako to nije slucaj, prati sta se dogadja vezano za stvari na koje trazis odgovor. Ako ti Allah olaksa to, to znaci da bi i trebao ici za time. U suprotnom slucaju, to bi bio znak da to nije dobro za tebe.

Nadam se da nisi trazio odgovor na haram nijjet. :meha2 Salim se. Kako god, istihara se klanja iskljucivo u svrhu da dobijemo neki znak da li je nesto dobro po nas ili ne. Ne treba traziti odgovor na pitanja koja su "gajb".
sta je gajb haha
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4656
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 22 feb 2023, 09:56
Mehaning je napisao/la: 22 feb 2023, 09:54

Ni u ludilu... :meha3
Pa vjeruješ da nas je nešto sklopilo...
Jest promašaj, ali sklopilo je :D
Ne.

Ništa nas nije sklopilo, nego smo se sami razvili, prema mogučnostima dane okoline... :ovaj

Ista bakterija bi se evolucijom u drukčijoj okolini razvila u nešto sasvim drugo... :meha2
0
Zadnja izmjena: Mehaning, dana/u 22 feb 2023, 10:07, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Hannibal »

ja se trudim da ne vjerujem u evoluciju iz vjerskih razloga, al kad pogledam svoje dlakave sake ne mogu a da ne posumnjam ☹️
3
3 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36490
Postovi: 29557
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

Mene izbezumljuje incestuozno društvo nakon Adama i Eve...
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36490
Postovi: 29557
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

To je veliki problem, a malo se priča o tome...
0
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31417
Postovi: 19331
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la smajlic »

storm je napisao/la: 22 feb 2023, 11:41 Mene izbezumljuje incestuozno društvo nakon Adama i Eve...
al bas
kako je to poslije njih islo...


je li to negdje opisano, u nekoj od Knjiga?
0
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36490
Postovi: 29557
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la storm »

smajlic je napisao/la: 22 feb 2023, 12:26
storm je napisao/la: 22 feb 2023, 11:41 Mene izbezumljuje incestuozno društvo nakon Adama i Eve...
al bas
kako je to poslije njih islo...


je li to negdje opisano, u nekoj od Knjiga?
Ja koliko se razumijem, to je incest... Nema šta drugo bit :D
Nije dobro počelo, nemere bolje ni završiti :crni
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4656
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

smajlic je napisao/la: 22 feb 2023, 12:26
storm je napisao/la: 22 feb 2023, 11:41 Mene izbezumljuje incestuozno društvo nakon Adama i Eve...
al bas
kako je to poslije njih islo...


je li to negdje opisano, u nekoj od Knjiga?
Ma nabrajaju jednoga po jednoga u Bibliji pedeset stranica... :ccc

Samo sam prolistao taj dio... :ccc
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 22 feb 2023, 10:02
storm je napisao/la: 22 feb 2023, 09:56

Pa vjeruješ da nas je nešto sklopilo...
Jest promašaj, ali sklopilo je :D
Ne.

Ništa nas nije sklopilo, nego smo se sami razvili, prema mogučnostima dane okoline... :ovaj

Ista bakterija bi se evolucijom u drukčijoj okolini razvila u nešto sasvim drugo... :meha2
Evolucija. Da... Ovako kako nam je predstavljena, nije isključeno da za milione godina mi postanemo žabe, da drveće dobije krila, itd... Ne kažem da će se desiti ali je moguće, ne?

Usput, hvala ti na odvojenom vremenu za gornji post. Imalo bi se tu šta pričati nekoliko sati.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 22 feb 2023, 11:41 To je veliki problem, a malo se priča o tome...
Eh, to je već ponajviše moralno pitanje. Meha bi morao priznati da tu nema nikakvih problema (ne mislim danas) Veći je problem u učenju o Velikom Potopu.

Neću vam reći ništa. Niste zaslužili. Stajete na Mehaningovu stranu već. :valja
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4656
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 22 feb 2023, 23:35
Mehaning je napisao/la: 22 feb 2023, 10:02

Ne.

Ništa nas nije sklopilo, nego smo se sami razvili, prema mogučnostima dane okoline... :ovaj

Ista bakterija bi se evolucijom u drukčijoj okolini razvila u nešto sasvim drugo... :meha2
Evolucija. Da... Ovako kako nam je predstavljena, nije isključeno da za milione godina mi postanemo žabe, da drveće dobije krila, itd... Ne kažem da će se desiti ali je moguće, ne?

Usput, hvala ti na odvojenom vremenu za gornji post. Imalo bi se tu šta pričati nekoliko sati.
Pa sad... :ovaj

Priroda baš i ne djeluje na način, da bi mi mogli postati žabe ili da drveče leti. Priroda ne popravlja, nego reciklira. Zadrži samo ono, što je vrijedno zadržati... :ovaj

Moje razmišljanje:

Tjela i mozgovi če evolvirati, dok mogu, a onda se stvara nešto novo. Savjest ostaje kao energija. Ne mislim na savjest u stilu, da češ sa sobom nositi sječanja na godišnji na Jadranu i sva ostala, za prirodu nevažna iskustva. Sve to ide u reciklažu, dok ostaje samo ono što je zaista vrijedno da ostane... :ovaj

Dosta je vjerovatno, da nam u nekom stepenu razvoja tjela neče više ni trebati, jer vjerujem, da se ta energija, koja je u biti savjest višega nivoja može i sastavljati i djeliti u ovisnosti, koliko može razpoložljivo tjelo to procesirati i odraditi... :ovaj

Ta energija zaokruži svemirom gdje se na kraju vrača u jezgru, ili se preko crne rupe vrača na isto mjesto, gdje bi prema najnovijim istraživanjima trebala biti energetska jezgra, nezamisljive energije. Ta energija je u biti to, o čemu pričamo cijelo vrijeme. Ima sve što je potrebno, za savjest... :ovaj

Kad se savjest spoji sa jezgrom, ostaje ono što je vrijedno zadržati, dok ostalo ide preko novog energijskog izboja (veliki prasak) u reciklažu i ponovni put oko svemira... :ovaj

Djelovanje prirode na način, koji sam opisao, možemo vidjeti svugdje oko sebe i barem meni može izdržati logiku... :meha2
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6036
Postovi: 4656
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Islam: Pitanja i odgovori

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 22 feb 2023, 12:58
smajlic je napisao/la: 22 feb 2023, 12:26

al bas
kako je to poslije njih islo...


je li to negdje opisano, u nekoj od Knjiga?
Ja koliko se razumijem, to je incest... Nema šta drugo bit :D
Nije dobro počelo, nemere bolje ni završiti :crni
Još jedan dječji vjernik... :face

Da, Adam i Eva su živjeli u rajskome vrtu, obučeni u smokvin list... :meha2

Bili su bjelci, ali su malo zajebavali šefa, Šveda, radi prevelike ljubavi prema voču... :meha2

Ima tu još ona jebena zmija, koja umjesto da ispod jabuke ljepo čeka miševe, što joj je i posao, zajebava jadnu i nespametnu Evu... :meha2

Pa sad, kako je bog svemoguč, a gline ima svugdje na bacanje, valjda im je napravio i nešto društva, da se mogu slobodno i bezbrižno razmnožavati... :zbunj

:ccc
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Religija, nauka...

Post Postao/la Fatih »

@Mehaning Evo, pa ako ne valja naslov, mijenjamo...
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”