Grijeh koji biram

Intrigantne teme, koje niste sigurni gdje postaviti...
Moderator:Heidi, Moonlight, Socrates
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3166
Postovi: 2412
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Grijeh koji biram

Post Postao/la medvjed23 »

Mislim da ćemo se svi složiti da nema čovjeka bez grijeha. Svako je, u manjoj ili većoj mjeri, sklon lošim postupcima. Takvi postupci mogu biti ostvareni uslijed nepažnje. No, to ćemo na ovoj temi zanemariti. Fokusiraćemo se na loše postupke koje ostvarujemo namjerno, svjesni da se radi o zlu. Jasno, možemo se i vjerovatno se hoćemo razići oko pojmova dobra i zla, ali to ne isključuje mogućnost pristojne i zanimljive rasprave...

Slijedi par pitanja za one koji dolutaju do teme. Svako je, naravno, slobodan odabrati pitanja na koja će odgovoriti, pitanja koja će zanemariti, te se osvrnuti na postove drugih učesnika, sve u skladu sa pravilima foruma.

Postoji li nešto što smatraš lošim, ali to nešto svejedno radiš, namjerno? Ako da, šta je to? Ako je takvih stvari više, koju bi izdvojio/la kao najgoru? Grize li te savjest zbog tog zla koje biraš? Kako gledaš na grijehove koje biraju drugi ljudi? Prigovoriš li im ponekad? Kritikuješ li ih iza njihovih leđa?

Ja kao svoj najveći birani grijeh vidim to što jedem meso. Time doprinosim ubijanju životinja, bića koja, slično ljudima, mogu osjećati bol, mogu patiti i žele živjeti. Prema nekim ljudima jesam postupao loše, ponekad čak i namjerno, ali nikad nijednog čovjeka nisam ubio, nisam prišao ni blizu tome. Zbog zla koje sam odabrao me ne grize savjest. Ne gubim san zbog toga. Ali, moralisanje sam sveo na malu mjeru. Primjera radi, ako vidim da je neko na ulicu, mimo kante za smeće, bacio papirić, možda ću i poželjeti to osuditi, al ubrzo ću pomisliti: šuti ti, mesojedu, nijedne; nisi u poziciji da morališeš i bolje ti je da meteš ispred svog praga...
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Dina »

Hmm, nije isto ako to što smatraš grijehom je u biti lična moralna dilema koja boli samo tebe - i kada svjesno radiš nešto što će zaboliti ili naškoditi drugoj osobi...
U prvom slučaju, svako ima pravo da radi po vlastitoj želji... Ne bih nikome nepozvana držala pridike...
U drugom, paaaa, sloboda jednoga završava tamo gdje počinje pravo druge osobe...

Naravno da svi imamo svoje grijehe, mane (definicija se razlikuje od osobe do osobe)...
Zna me gristi savjest, pogotovo ako sam svjesno napravila glupost, ali treba naučiti u životu oprostiti, i sebi i drugima...
7
1 slika 6 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3166
Postovi: 2412
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la medvjed23 »

Mogu se, barem u dobrom dijelu, složiti. Moj moralni sistem je utemeljen na tezi da je svako slobodan činiti sve ono čime ne ugrožava druga bića.
2
2 slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la East_side »

Trudim se da ne budem niciji razlog za tugu, lose raspolozenje i td. Naravno, ljudi smo, omakne se svakome nekad nesto... pa tako izgovorimo koju viska i sl.

Ono sto samom sebi najvise zamjeram je duhan. Ali jbg, svaki cejf je skup. Bez obzira da li se placa novcem, zdravljem ili necim trecim.
3
3 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la lejlamo »

ono zbog čega se ja najviše preispitujem je odgoj i obrazovanje djece. tu osjećam veliku odgovornost. u danima kada smandrljam čas ili kada svjesno, iz bilo kojeg razloga, nekom djetetu ne pružim adekvatnu pomoć, odgovor, razumijevanje, podršku, vatevr, a mogla sam, osjećam se loše.

velikim grijehom ljudi jednih prema drugima smatram bavljenje tuđim postupcima i životima.
i sama sam znala prokomentarisati, učestvovati u ogovaranju. nikada u mjeri da nekome moje riječi zaista nanesu veću bol, ili da dalje prenosim..ali, bila sam prisutna i uzela učešće.
smetalo mi je to mnogo. baš bih se osjećala loše.
takođe, kada bi do mene došle informacije koje je neko, isto tako, tamo negdje, razglabao o meni, samo bi mi potvrdilo odvratnost takvog postupka. i, mislim da sam na dobrom putu da to potpuno kod sebe eliminišem.

mada, i dalje znam prigovoriti drugima..za mnoge stvari, ali se trudim da smanjim..
bavljenje samom sobom mi je u fokusu.
4
4 slika
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Sarajka »

lejlamo je napisao/la: 06 okt 2020, 21:20

velikim grijehom ljudi jednih prema drugima smatram bavljenje tuđim postupcima i životima.
i sama sam znala prokomentarisati, učestvovati u ogovaranju. nikada u mjeri da nekome moje riječi zaista nanesu veću bol, ili da dalje prenosim..ali, bila sam prisutna i uzela učešće.
smetalo mi je to mnogo. baš bih se osjećala loše.
takođe, kada bi do mene došle informacije koje je neko, isto tako, tamo negdje, razglabao o meni, samo bi mi potvrdilo odvratnost takvog postupka. i, mislim da sam na dobrom putu da to potpuno kod sebe eliminišem.

mada, i dalje znam prigovoriti drugima..za mnoge stvari, ali se trudim da smanjim..
bavljenje samom sobom mi je u fokusu.

Ovo si dobro rekla. Potpisujem.

I sama krenem tako s tim glupostima, nekad iziritirana postupcima druge strane, a nekad iz dokonosti...Bude mi krivo. Ali ne prestajem, svjesna koliko je to ruzno..
0
A sad adio :sara
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2900
Postovi: 2476
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Ramzess »

Sarajka je napisao/la: 06 okt 2020, 22:05
lejlamo je napisao/la: 06 okt 2020, 21:20

velikim grijehom ljudi jednih prema drugima smatram bavljenje tuđim postupcima i životima.
i sama sam znala prokomentarisati, učestvovati u ogovaranju. nikada u mjeri da nekome moje riječi zaista nanesu veću bol, ili da dalje prenosim..ali, bila sam prisutna i uzela učešće.
smetalo mi je to mnogo. baš bih se osjećala loše.
takođe, kada bi do mene došle informacije koje je neko, isto tako, tamo negdje, razglabao o meni, samo bi mi potvrdilo odvratnost takvog postupka. i, mislim da sam na dobrom putu da to potpuno kod sebe eliminišem.

mada, i dalje znam prigovoriti drugima..za mnoge stvari, ali se trudim da smanjim..
bavljenje samom sobom mi je u fokusu.

Ovo si dobro rekla. Potpisujem.

I sama krenem tako s tim glupostima, nekad iziritirana postupcima druge strane, a nekad iz dokonosti...Bude mi krivo. Ali ne prestajem, svjesna koliko je to ruzno..
A moj grijeh je sto se vrlo malo bavim tudjim zivotima. Premalo. Tako mi promakne mnogo toga. Ni to nije bas dobro. :ovaj
0
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Podrinjac »

Da obijam banke
1
1 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15038
Postovi: 9442
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Polaris »

Kako je jedenje mesa grijeh?
0
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la East_side »

lejlamo je napisao/la: 06 okt 2020, 21:20 ono zbog čega se ja najviše preispitujem je odgoj i obrazovanje djece. tu osjećam veliku odgovornost. u danima kada smandrljam čas ili kada svjesno, iz bilo kojeg razloga, nekom djetetu ne pružim adekvatnu pomoć, odgovor, razumijevanje, podršku, vatevr, a mogla sam, osjećam se loše.

velikim grijehom ljudi jednih prema drugima smatram bavljenje tuđim postupcima i životima.
i sama sam znala prokomentarisati, učestvovati u ogovaranju. nikada u mjeri da nekome moje riječi zaista nanesu veću bol, ili da dalje prenosim..ali, bila sam prisutna i uzela učešće.
smetalo mi je to mnogo. baš bih se osjećala loše.
takođe, kada bi do mene došle informacije koje je neko, isto tako, tamo negdje, razglabao o meni, samo bi mi potvrdilo odvratnost takvog postupka. i, mislim da sam na dobrom putu da to potpuno kod sebe eliminišem.

mada, i dalje znam prigovoriti drugima..za mnoge stvari, ali se trudim da smanjim..
bavljenje samom sobom mi je u fokusu.
Da. Ako je objekat polemike 'treće lice jednine', iznošenje mana o nekome je u tom momentu odsutan (i nije u prilici da se 'odbrani' i iznese svoju stranu priče), onda je takav razgovor sam sebi svrha bez ikakve koristi ali i sa potencijalno štetnim posljedicama po čast i ugled te osobe. Bavljenje tuđim životima na takav način (trač, ogovaranje...) su, dakle, vođeni lošom namjerom.

Ispoljavanje dobre namjere bi bilo da se direktno obratiš toj osobi i na blag, prijatan način joj pokusaš skrenuti pažnju na to.

Treba ovdje naglasiti razliku između beskorisnog ogovaranja (priča o nekim sitnim glupostima i mana koje nerijetko posjeduju i sami 'ogovaratelji') i upozorenja na realnu opasnost. Npr. ti posjeduješ prodavnicu i hoćeš da zaposliš čovjeka koji je prethodno pokrao nekoliko prethodnih vlasnika prodavnica za koje je radio. Ali ti ne znaš za to.

I ako ti ja (koji znam za to) skrenem pažnju i upozorim te na njega, to već nije beskorisno ogovaranje s ciljem da se naruši njegova čast i ugled (jer njega boli briga, on se čak i ponosi time...) već dobronamjerno upozorenje s ciljem da izbjegneš moguću štetu. Takav postupak je čak i poželjan.

Što se tiče jedenja mesa, moj stav je da to nije nikakav prestup. Međutim, ne bih želio da pokrečem suvišnu raspravu o tome, pa da se ova fina tema odvede u pogrešnom pravcu, te u konačnici pokvari i 'zagadi'.

Poštujem svačiji stav, pa tako i autora ove teme.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la carobnjak_N »

moj grijeh je što sam previše dobar :oo

šalim se
uglavnom , isto ovo što je i @lejlamo napisala
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Fatih »

Duhan. Nedostatak strpljenja u dosta stvari. Prvo svjesno radim. Drugoga se jednostavno ne mogu rijesiti, ma koliko pokusavao.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Sandeman
Banned
Banned
Reactions: 361
Postovi: 556
Pridružen/a: 07 sep 2020, 15:02

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Sandeman »

Duhan nije grijeh. Više je...
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Heidi »

Vec sam pisala na bf o tome, da sam licemjer u odnosu konzumacija mesa I ljubav prema zivotinjama.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Iskra »

Ja.mislim da ja griješim svjesno najviše prema.sebi samoj. Nekad radi toga budem malodusna i osjećam se loše ali bolje ha nego neko drugi. Naravno ovdje govorim o svjesnom grijehu.
0
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Podrinjac »

Sto sam previse povučen u sebe.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Grijeh koji biram

Post Postao/la Socrates »

To nije grijeh. Mozda je mana.

Grijeh, generalno govoreci, povrijedjuje nekog drugog i neduznog? :hm
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Razne diskusije”