Zašto se uspoređujemo s drugima?

Moderator: Socrates
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la CocoMa »

Ljudi su skloni donošenju različitih vrsta prosudbi, a jedan od ključnih načina kako to činimo je upravo putem društvene analize ponašanja ljudi koji nas okružuju. Ako pokušavate odrediti svoje osjećaje, osobine i sposobnosti, drugi ljudi i njihovi osjećaji, osobine i sposobnosti vrijedan su izvor informacija.

Ljudi se koriste socijalnom usporedbom kada ne postoje objektivni standardi kojima bi se izmjerile njihove sposobnosti i kada osjećaju nesigurnost u pogledu toga kakvi su u nekom području. Stručnjaci vjeruju da putem socijalne usporedbe ljudi uspostavljaju referentne vrijednosti pomoću kojih sami rade točne procjene vlastitih i tuđih ponašanja.

Stoga smo već od najranije dobi skloni promatranju i analiziranju ponašanja ljudi koji nas okružuju. Primjerice, studentica glazbene umjetnosti može svoje talente uspoređivati s najboljim studentom na godini kako bi uočila u kojem su odnosu njezine sposobnosti sa sposobnostima i talentima njezinih vršnjaka. Možda će je to natjerati na veći trud i rad kako bi poboljšala svoje sposobnosti. Međutim, treba biti oprezan i znati napraviti točnu procjenu kako ne bi došlo do podcjenjivanja i osjećaja bezvrijednosti.

Kako dolazi do socijalne usporedbe?

Proces socijalne usporedbe uključuje ljude koji spoznaju sebe procjenjujući vlastite stavove, sposobnosti i uvjerenja i uspoređujući ih s drugima. U većini slučajeva se pokušavamo usporediti s onima koji su nam slični po godinama, interesima i obrascima ponašanja.

Prema tome, postoje dvije vrste socijalne usporedbe:

uzlazna socijalna usporedba ili uspoređivanje s onima koji su bolji od nas – često je riječ o želji za poboljšanjem naše trenutne razine sposobnosti, a promatranje i uspoređivanje s boljima nam pokazuje načine na koje možemo postići slične rezultate, odnosno čemu možemo težiti,silazna socijalna usporedba ili uspoređivanje s onima koji su lošiji od nas – najčešće u situacijama u kojima se želimo osjećati bolje po pitanju vlastitih sposobnosti jer, iako nismo u nečem izvrsni, ipak smo bolji od nekog drugoga, a to činimo kako bismo nahranili svoj ego, odnosno kako bismo mislili bolje o sebi.

Također se možemo uspoređivati sa samim sobom kakvi smo bili prije. Na neki način se i ovdje koristimo silaznom usporedbom, jer je otkriveno da se ljudi češće osjećaju bolje kada se usporede sa svojim „prošlim ja“.

Zašto biste se trebali prestati uspoređivati s drugima?

Problemi se javljaju kada uspoređivanje s drugima izaziva osjećaj bezvrijednosti i manjka samopoštovanja. Dok se uspoređujete s drugima, razmislite o tome s kime se uspoređujete zato što to može utjecati na negativne osjećaje koji se javljaju. Ljudi nisu uvijek baš onakvi kakvima se čine na prvi pogled.

Prema socijalnoj psihologiji, kada želimo da ljudi imaju točno određen dojam o nama, svjesno ili nesvjesno pažljivo osmišljenom samoprezentacijom stvaramo određeni dojam koji odgovara našim ciljevima ili potrebama u socijalnoj interakciji. Na taj način upravljamo dojmovima drugih ljudi, a samopredstavljanjem kao temeljnim aspektom naše socijalne egzistencije pokazujemo kakvi mi jesmo ili kakvi bismo željeli da drugi vjeruju da jesmo putem svojih riječi, neverbalnog ponašanja i postupaka.

Ukratko, stvaran život možemo usporediti s pozorištem koji se sastoji od pozornice i područja iza kulisa. Osjećamo se neugodno kada ljudi uđu naše područje iza kulisa jer smo nespremni za predstavljanje i pokazivanjem pravog „ja“. To onda znači da svatko od nas izlazi u svijet s određenim maskama, kao i glumci koji izlaze na pozornicu tek nakon što se našminkaju i pripreme za svoju ulogu.

Kako se prestati uspoređivati s drugima?

S obzirom na to da imamo prirodni nagon da se uspoređujemo sa svima oko sebe, istovremeno donosimo i zaključke o tome koliko su te usporedbe prikladne, shvatajući da nam nisu sve jednako informativne. Uglavnom smatramo prikladnim uspoređivati se s osobama koja imaju neka slična iskustva s nama, a to koristimo kada želimo točnu procjenu svojih sposobnosti.

Međutim, ako imate problem s čestim negativnim osjećajima koji se javljaju zbog uspoređivanja s drugima (npr. razočaranje, tuga, zavist itd.), najbolji protuotrov tome je zahvalnost. Kada ljudi počnu uočavati što drugi imaju, a oni nemaju, vrlo vjerojatno uopće nisu razmislili za koliko toga bi trebali biti zahvalni.

Zanemarivanjem vlastitih vrijednosti i vrlina ljudi brzo zaborave koliko su sretni s onim što već imaju te koliko puno toga još mogu postići ako vjeruju u sebe.

Stoga, prije brzopletog uspoređivanja s drugom osobom, prvo razmislite za što biste trebali zahvaliti. Nakon toga pokušajte pronaći jednu stvar koju možete napraviti bolje u odnosu na jučer ili zadnji put. Trudite se uvijek biti bolja verzija sebe, a to znači da ne trebate čekati sutra ili idući mjesec već krenuti danas. Ono jučer je prošlo, sutra nije zagarantovano, a danas je jedino vrijeme koje sigurno imate.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Heidi »

Uvijek sam se poredila sa boljima od sebe i dobro napredovala. Fascinirala me njihova volja, akcija i uspjeh. Bila sam prevelika sanjalica pa sam trazila motivaciju u drugima.

Svi moji prijatelji su talentovaniji, pametniji i bolji ljudi od mene. Mnogo sam naucila od njih. Hvala im za to. 💜🍀
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Desperado »

Zdravo je do onog trenutka kad nam počne smetati tuđi uspjeh i kad počnemo sumnjati u sebe, a na kraju može završiti na samosažaljenju i što može čovjeka odvesti u depresiju.

Da bi ovo izbjegli najbolje je samom sebi postavljati realne zahtjeve i standarde u poređenju sa drugima. Isto tako često ne poznajemo ni pozadinu onih sa kojima se poredimo, jer ne sadrži svaki put od trnja do zvijezda jednak broj prepreka ili staza ubrzanja. Nekog je život milovao od rođenja, a nekome je stalno stavljao prepreke koje je morao prevazići. Svi ostali su između.

A zašto? Da bismo bili bolji. Bolja verzija sebe. I ovo sad zavisi od vlastite percepcije, ali postoje neke univerzalne vrijednosti kojima bismo svi trebali težiti. Npr. ljudskost.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

MarlboroGold je napisao/la: 19 okt 2021, 18:55 Isto tako često ne poznajemo ni pozadinu onih sa kojima se poredimo, jer ne sadrži svaki put od trnja do zvijezda jednak broj prepreka ili staza ubrzanja. Nekog je život milovao od rođenja, a nekome je stalno stavljao prepreke koje je morao prevazići.

upravo zbog ovoga i činjenice da smo svi jednstveni svako poređenje s drugom osobom je apsurd.

porediti se treba sa samim sobom u odnosu na prošli mjesec, godinu, desetljeće....u segmentima koji su nam bitni.

učiti od drugih je već nešto drugo i neophodno.
3
3 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Iskra »

Tesko je procijeniti ili ocijeniti sebe, pa valjda ljudi usporedbom s nekim drugim, po njihovom mišljenju boljim, traže tu neku referentnu tacku.
Ja se ne usporedjujem, osim sa samom.sobom, u smislu, da li sam.neke.stvari mogla bolje da uradim, sta sam.ostvarila u odnosu na.protekli period, jesam li zadovoljna time ili nisam, jesam.li postigla napredak u odnosu na zadani cilj itd
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

koliko mladih se upropasti zato što ih porodična atmosfera natjera da se porede sa sestrom/bratom....
ona/on po mjerilima porodice uspješan, ostvaren, sve mu ide po redu, pa ovog koji nije u kalupu stalno porede na način da zaostaje, da je izrod, da se treba ugledati na sestru/brata....blabla.
i, uništiše individualnost, talenat, kreativnost, vlastiti način življenja....osim ako osoba to ne shvati na vrijeme.
školski sistem takođe tjera na poređenja s vršnjacima i sa izmišljenim, nepostojećim učenikom koji je prosjek (standard).
radno okruženje isto to nastavlja da radi.

sretni su oni koji se ne porede nego rade na sebi, daju koliko mogu od sebe i prate svoj napredak u odnosu na početne tačke.
0
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Podrinjac »

Nikada se ni s kim ne uspoređujem. U čemu da se uspoređujem?
0
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22448
Postovi: 17173
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Russki »

Uspoređivanje sa drugima može biti kobno u većini slučajeva.

Uspoređujte se sa samim sobom svaki dan.

Jedina usporedba za mene koja je vrijedna.
2
2 slika
abysmal depths are flooded
ROOT
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2407
Postovi: 1438
Pridružen/a: 24 mar 2021, 16:37

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la ROOT »

Ja sam se uvijek poredio sa fiktivnim likovima. :meha3
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Heidi »

Na primjer, ne usporedjujem se s nekim ko proklinje. Ti ljudi mi se gade.

A sa mudrijim, pametnijim, uspjesnijim cu se uvijek uporediti i integrirati sto mogu u svoje oblikovanje.

Nit sve znam nit sam savrsena.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29569
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la storm »

Russki je napisao/la: 19 okt 2021, 21:30 Uspoređivanje sa drugima može biti kobno u većini slučajeva.

Uspoređujte se sa samim sobom svaki dan.

Jedina usporedba za mene koja je vrijedna.
I po meni je ovo jedino ispravno...
sa dovoljno kritike posmatrati sebe, tražiti napredak, raditi na sebi.
Usporedba sa drugima nema mi puno smisla. Ne živim njihov život, nemamo iste uvjete, pa nemamo ni iste predispozicije...šta je za nekoga uspjeh, za mene je možda stagnacija, a vrijedi i obrnuto.
Učiti od drugih, da- svakako.
Usporedba je validna samo sa sobom kroz vrijeme...
2
1 slika 1 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22448
Postovi: 17173
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Russki »

storm je napisao/la: 19 okt 2021, 22:08
Russki je napisao/la: 19 okt 2021, 21:30 Uspoređivanje sa drugima može biti kobno u većini slučajeva.

Uspoređujte se sa samim sobom svaki dan.

Jedina usporedba za mene koja je vrijedna.
I po meni je ovo jedino ispravno...
sa dovoljno kritike posmatrati sebe, tražiti napredak, raditi na sebi.
Usporedba sa drugima nema mi puno smisla. Ne živim njihov život, nemamo iste uvjete, pa nemamo ni iste predispozicije...šta je za nekoga uspjeh, za mene je možda stagnacija, a vrijedi i obrnuto.
Učiti od drugih, da- svakako.
Usporedba je validna samo sa sobom kroz vrijeme...
Upravo brt, učiti od svakoga, neprestano.

No ne i uspoređivati.

ovo podvučeno je sve
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Iskra »

Heidi je napisao/la: 19 okt 2021, 21:46 Na primjer, ne usporedjujem se s nekim ko proklinje. Ti ljudi mi se gade.

A sa mudrijim, pametnijim, uspjesnijim cu se uvijek uporediti i integrirati sto mogu u svoje oblikovanje.

Nit sve znam nit sam savrsena.
Nije to usporedba vec prepoznavanje kvaliteta druge osobe, bez zavisti ili omalovažavanja samog sebe. Moguckost da se takve stvari vide ili još važnije da se nauce, prepoznaju kao kvalitet, nemaju svi, to mogu samo osobe koje su jako samosvjesne i realisticne.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Heidi »

Pa dobro, sta da kazem osim uspjesno usporedjivanje sa samim sobom.

Razmislit cu ipak jos o ovome.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Desperado »

lejlamo je napisao/la: 19 okt 2021, 20:49
MarlboroGold je napisao/la: 19 okt 2021, 18:55 Isto tako često ne poznajemo ni pozadinu onih sa kojima se poredimo, jer ne sadrži svaki put od trnja do zvijezda jednak broj prepreka ili staza ubrzanja. Nekog je život milovao od rođenja, a nekome je stalno stavljao prepreke koje je morao prevazići.

upravo zbog ovoga i činjenice da smo svi jednstveni svako poređenje s drugom osobom je apsurd.

porediti se treba sa samim sobom u odnosu na prošli mjesec, godinu, desetljeće....u segmentima koji su nam bitni.

učiti od drugih je već nešto drugo i neophodno.
Poređenje sa samim sobom je naravno glavna stvar. Međutim, nije ni poređenje sa drugom osobom uvijek loše. To budi i podstiče ambicije i motiviše mnoge ljude što može biti i vrlo pozitivno iako je često i veoma stresno. Katastrofalno je kad su očekivanja i slično nerealna.

A naše okruženje je posebna priča...
1
1 slika
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Nice try »

Htjeli, ne htjeli učimo od drugih i svjesno/nesvjesno se poredimo s njima. Nekad je rezultat dobar, nekad loš. Naime, nema dugme za takvo reagovanje :d
Kao i za mnogo toga u životu za šta mislimo da kontrolišemo, a ustvari... to nije uvijek tako.
3
3 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Miss Y. »

ne uporedjujem se ni skim, jer mi je život milion puta pokazao da najčesce trava nije zelenija na drugoj strani.
zasto se uporedjivati kad zaista ne znas s čim se ta osoba bori, sta u sebi nosi?

dok si mladji možda mozes i imati uzora, faktor poredjenja ali kad si zreo sve ima drugu boju.
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Odgovori

Natrag na “Psihologija”