Porođaj kod kuće

Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Iskra »

CocoMa je napisao/la: 11 feb 2021, 08:32 Ako trudnica ima trudnoću bez problema, i ako sve ok, ona želju to ima zasto ne.

Sad svakako porodilje izađu iz porodilista za vrlo kratko vrijeme.Ginekolozi i babice prate trudnoću od samog početka i znaju kome mogu predložiti porođaj kod kuće.
Pa zato sto je to donekle sebicno. Majka treba da misli na novorodjence, eventualnu potrebu bebe za hitnom pedijatrijskom intervencijom i sl.
A i za majku, ma kako uredna trudnoca bila uvijek postoji realna mogucnost komplikacija pri porodjaju
5
5 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Iskra »

Nije eticki iznosiiti detalje ali evo ukratko, bas sam.@storm pricala...uredna trudnoca, prvorotkinja, 26 godina, sve odlicno...medjutim nakon samog poroda komolikacija, krvarenje, pozvan jos jedan lijrcnik , kirurg...medjutim dok je on stigao poridnicar obavio hitnu intervenciju, cime je dokazano analizom dogadjaja, definitivno zakljuceno da je na taj nacin pacijentici spasio zivot.
4
2 slika 2 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Malena »

CocoMa je napisao/la: 11 feb 2021, 08:32 Ako trudnica ima trudnoću bez problema, i ako sve ok, ona želju to ima zasto ne.

Sad svakako porodilje izađu iz porodilista za vrlo kratko vrijeme.Ginekolozi i babice prate trudnoću od samog početka i znaju kome mogu predložiti porođaj kod kuće.
Sve tri trudnoće sam imala lagane i bez problema. Uredno išla na kontrole, sve bilo cakum pakum.
Prvo dvoje djece rodila prirodno, bez ikakvih dripova, čipova, mipova... Sve sama priroda. U bolnici.
Treće (ovog što danas slavi 7 rođendan), trudnoća bila kao i prve dvije, ma ideala. Dan prije poroda, ujutro bila na kontroli, ma sve perfektno. Beba okrenuta kako treba, srculence kuca, ima plodne vode dovoljno, ma perfekcija.
Navečer legnem da spavam, beba se zavrti i sveže pupčanik oko vrata. U noći me probudi bolovi, kontam regularno, nemam pojma da se smotao.
Ja u bolnicu, sva happy, nasmijana raspoložena, kontam evo ga za par sati ću imati svoga sina u rukama. Jes, ali kako...
Priključe aparate za praćenje stanja bebe, srce mu ne kuca. Doktor na UZ, ima šta da vidi, omotan pupčanik oko vrata. Veli imamo 10 minuta da ga izvadimo, inače je gotov.
I naravno, rodio se car.
Hvala dragom Bogu, zdrav i normalan je, bez ikakvih posljedica.
Zato ne podržavam porode igdje drugo osim u bolnici. Nikad se ne zna, šta se dešava s djetetom ili s majkom, jer bez UZ se ne može ni znati.
8
4 slika 4 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Atomic »

Malena je napisao/la: 19 aug 2021, 14:06
CocoMa je napisao/la: 11 feb 2021, 08:32 Ako trudnica ima trudnoću bez problema, i ako sve ok, ona želju to ima zasto ne.

Sad svakako porodilje izađu iz porodilista za vrlo kratko vrijeme.Ginekolozi i babice prate trudnoću od samog početka i znaju kome mogu predložiti porođaj kod kuće.
Sve tri trudnoće sam imala lagane i bez problema. Uredno išla na kontrole, sve bilo cakum pakum.
Prvo dvoje djece rodila prirodno, bez ikakvih dripova, čipova, mipova... Sve sama priroda. U bolnici.
Treće (ovog što danas slavi 7 rođendan), trudnoća bila kao i prve dvije, ma ideala. Dan prije poroda, ujutro bila na kontroli, ma sve perfektno. Beba okrenuta kako treba, srculence kuca, ima plodne vode dovoljno, ma perfekcija.
Navečer legnem da spavam, beba se zavrti i sveže pupčanik oko vrata. U noći me probudi bolovi, kontam regularno, nemam pojma da se smotao.
Ja u bolnicu, sva happy, nasmijana raspoložena, kontam evo ga za par sati ću imati svoga sina u rukama. Jes, ali kako...
Priključe aparate za praćenje stanja bebe, srce mu ne kuca. Doktor na UZ, ima šta da vidi, omotan pupčanik oko vrata. Veli imamo 10 minuta da ga izvadimo, inače je gotov.
I naravno, rodio se car.
Hvala dragom Bogu, zdrav i normalan je, bez ikakvih posljedica.
Zato ne podržavam porode igdje drugo osim u bolnici. Nikad se ne zna, šta se dešava s djetetom ili s majkom, jer bez UZ se ne može ni znati.
:zaljub
0
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la ina »

kako je to uopće pravno regulirano od strane države, i institucija...pružaju li support u tom slučaju?
Nedavno sam čitala da se broj poroda kod kuće, zbog korone, povećao u it.. Inače budu prisutne jedna/dvije babice..
Sto je svakako rezultiralo rizično zbog nedovoljnog osoblja pa i dužeg cekanja u slučaju emergencije..


Ja sam imala odličnu trudnoću.. doista su to bili dani koje cu vječno pamtiti..Ali tokom poroda krvarenje..
Nikad ama baš nikad ne bih nikome preporučila porod kod kuće..
1
1 slika
Neka ljubav caruje..
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Iskra »

Ja sam.rekla ici cu u nolnicu onog momenta kad me.prvi put zigne
:D
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15038
Postovi: 9442
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Polaris »

Eto sad me i pored porodjaja, tj. tih bolova strah i da ce me morati siti, strah da kad budem trudna ce mi se beba kretati puno u stomaku i da cu od toga imat bolove... cula sam da zenama znaju rebra bebe tako slomiti...🙄😪😩😭
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la lejlamo »

Ariel je napisao/la: 19 aug 2021, 18:57 Eto sad me i pored porodjaja, tj. tih bolova strah i da ce me morati siti, strah da kad budem trudna ce mi se beba kretati puno u stomaku i da cu od toga imat bolove... cula sam da zenama znaju rebra bebe tako slomiti...🙄😪😩😭
ma gdje se tako rebra lome :meha1

izgledna posljedica trudnoće je dijastaza i o tome se treba informisati...
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Hannibal »

odes malo u teretanu, ojacas rebra i ne mogu ti ih dvije bebe slomit 🤷‍♀️
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15038
Postovi: 9442
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Polaris »

lejlamo je napisao/la: 19 aug 2021, 19:06
Ariel je napisao/la: 19 aug 2021, 18:57 Eto sad me i pored porodjaja, tj. tih bolova strah i da ce me morati siti, strah da kad budem trudna ce mi se beba kretati puno u stomaku i da cu od toga imat bolove... cula sam da zenama znaju rebra bebe tako slomiti...🙄😪😩😭
ma gdje se tako rebra lome :meha1

izgledna posljedica trudnoće je dijastaza i o tome se treba informisati...
Da treba slazem se :ok

Ma valjda je rijetko ali se moze desiti. Neke zene kad se beba pomjera ne osjecaju nista, a neke imaju bas bolove..

Moze i prolaps maternice a valjda je i to rijetko...ne znam
1
1 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15038
Postovi: 9442
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Polaris »

@Iskra ti vjerovatno znas.. ima li kod nas ovo? Daju li ovo trudnicama, ovaj gas? 50% N2O i 50% O2
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Hannibal »

arijel da nam ne krijes neku vijest?
puno si se ti zainteresovala oko poroda bgm
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3045
Postovi: 2261
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Čuvarkuća »

Nisam za porođaj kod kuće, mislim da se ne bih osjećala sigurno.

Mislim, ne mislim više rađati ali napisah šta mislim :D


@Ariel Ne trebaš se plašiti porođaja a ni slušati tuđa iskustva. To će biti samo tvoje iskustvo i znat ćeš kako izaći na kraj sa svim. To je jednostavno prirodno.
2
1 slika 1 slika
"Treba otimati radost danima što bježe".
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Iskra »

Ariel je napisao/la: 19 aug 2021, 19:50 @Iskra ti vjerovatno znas.. ima li kod nas ovo? Daju li ovo trudnicama, ovaj gas? 50% N2O i 50% O2
Azotni oksidul tj rajski plin

Ja koliko znam da ga u sarajevu na klinikama nema, ali znam da ga ima u Cro.
1
1 slika
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la CocoMa »

Ariel je napisao/la: 19 aug 2021, 18:57 Eto sad me i pored porodjaja, tj. tih bolova strah i da ce me morati siti, strah da kad budem trudna ce mi se beba kretati puno u stomaku i da cu od toga imat bolove... cula sam da zenama znaju rebra bebe tako slomiti...🙄😪😩😭
Onog momenta kad saznas da si u drugom stanju, i vidiš prvi put bebu na eco. Svi strahovi će nestati.Toliku moć beba ima to je nevjerovatno.

Trudnoća je lijepo stanje, čak ako ne i najljepše u životu jedne žene, i svaki pokret bebe u stomaku majke je prelijep osjećaj...

Zato nemoj se puno opterećivati sa nepoznatim stvarima, i doživljavati tuda
loša iskustvaa kao strah..

Hajde prvo ostani u drugom stanju, pa da nastavimo dalje o nepotrebnim strahovima...

Ja sam često mislila da nikada ne u čuti plač bebe, kako sam san imala čvrst..a zapravo u trudnoći san se promjenio..


Nakon porođaja pogotovo, znala sam se probuditi i čuti kada beba mase rukicama..


Eto primjera, koliko pogrešno misliti možemo..nepotrebno brinuti, kada je priroda najbolje odradila ono što je mogla u nama... :srce
1
1 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7807
Postovi: 4556
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Malena »

Apsolutno se slažem s @CocoMa
Ptije nego sam postala majka po prvi put, sve sam kontala da mama preuveličava kad kaže da svu noć nije spavala jer sam imala temperaturu.
Kad sam se susrela sa prvim noćima bebine temperature, tek sam onda shvatila koju snagu majka ima. Bukvalno 24 sata oka ne sklopiti, ali bez imalo umora.
I dan danas mogu se sjetiti koliko me cura gurala nogicama u rebra, ali bih ponovo vrlo rado da osjetim taj bol, jer to nije bol od kojeg plačeš, to je bol koji te ojača i koji trpiš neopisivo smireno.
Prvi pokreti koje osjetiš to je neopisivo prelijepo.
Rasteš i rasteš iz dana u dan 9 mjeseci, ali samo gledaš u svoj stomak i čuvaš ga od svega.
Jer čuvaš taj mali život u svojoj utrobi.
Nemoj misliti da sve što je neko proživio, da će se desiti i tebi. Ne, ti ćeš ako Bog da imati svoj doživljaj, koji ćeš samo ti osjetiti i čuvati u sjećanju do kraja života.
Gon'te me s ove teme, silovaću čojeka :face
6
5 slika 1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15038
Postovi: 9442
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Porođaj kod kuće

Post Postao/la Polaris »

Hvala @CocoMa nadam se da kad i ako budem kad trudna da ce moja trudnoca proci kako treba, ali mislim da treba razgovarati i biti realan a ne predstavljati trudnocu i period poslije trudnoce kad se zene oporavljaju kao da je to sve divno, lijepo, krasno iskustvo kad mnogim zenama nazalost nije....
3
3 slika
Odgovori

Natrag na “Reproduktivno zdravlje, i ginekologija”